Українське суспільство поступово дізнається, хто і коли хотів миритися з рашистами, - ЗМІ
На переговорах з РФ у березні-квітні 2022 року Україна погодилася дотримуватися нейтралітету, не вступаючи в жодні військові союзи, включно з НАТО; не впускати на свою територію іноземні війська; не надавати інфраструктуру іншим державам і не брати участь із ними у військових навчаннях, пише Welt з посиланням на проєкт угоди між Росією та Україною.
Серед інших узгоджених пунктів була відмова від виробництва і придбання ядерної зброї. Також Україна висловила готовність законодавчо заборонити поняття “фашизм”, “нацизм” і “агресивний націоналізм”.
Видання розкрило деталі проєкту угоди від 15 квітня 2022 року. З нього випливало, що Москва і Київ були близькі до укладення миру, оскільки домовилися щодо основних моментів. Невирішеними залишалися лише кілька пунктів, які того ж місяця мали особисто обговорити президенти Володимир Путін і Володимир Зеленський.
Зокрема, суперечки викликало питання про допустиму кількість особового складу та військової техніки в української армії. Москва хотіла обмежити чисельність ЗСУ 85 тисячами осіб, Київ наполягав на 250 тисячах. Те ж саме стосувалося танків (342 проти 800), артилерії (519 проти 1900) і винищувачів (102 проти 160).
Своєю чергою, Росія була згодна на те, щоб постійні члени Радбезу ООН – Велика Британія, Китай, США і Франція – надали Україні гарантії безпеки за умови їхнього нерозповсюдження на Крим і Севастополь. Однак у проєкті був відсутній консенсус щодо Донбасу.
За інформацією Welt. Київ відмовився продовжувати мирні переговори з Москвою після зустрічі в Стамбулі через те, що Росія висунула додаткові умови для закінчення війни. Серед них була вимога зробити російську мову другою офіційною в Україні, скасувати взаємні санкції та припинити позови в міжнародних судах.
Газета The Wall Street Journal і журнал Foreign Affairs, у розпорядженні яких також опинилися проєкти мирного договору раніше вказували, що питання про майбутнє окупованих регіонів на сході України в документах узагалі не порушували – обговорювати його планували на особистій зустрічі Зеленського і Путіна.
Підготувала: Ніна Петрович