Кампанія ЄС «Разом навчаємося і зростаємо» стартувала у Києві
Фото: Марія Катаєва/Освітній простір ЄС на ВДНГ
27 вересня розпочалася нова всеукраїнська комунікаційна кампанія Разом навчаємося і зростаємо. ЄС та Україна творять спільне європейське майбутнє, що інформуватиме про підтримку ЄС української освіти та молодіжної сфери під час війни
Пріоритетними напрямами є фінансування відбудови шкіл, створення безпечного освітнього простору, підвищення кваліфікацій студентів, педагогів та молодих вчених, перепідготовка ветеранів та ВПО.
До напрямків підтримки додали створення безпечного освітнього простору дітей в Україні та підтримку закладів освіти, що постраждали від війни або мають стратегічне значення. Як, наприклад, система профтехосвіти та перепідготовки кадрів, необхідних для відбудови України. Велика увага в програмах ЄС воєнного часу приділяється також психологічній підтримці учнів, студентів, педагогів, опікунів та підвищенню обізнаності стосовно безпечної поведінки, зокрема, мінної небезпеки. Низка проєктів, фінансованих Європейським Союзом, спрямована на професійну підтримку молодих ветеранів, а також на посилення ролі молоді в об’єднаних громадах.
Суттєві кошти скеровані на ремонт навчальних закладів, організацію укриттів, забезпечення генераторами, шкільними автобусами. Водночас учні та студенти можуть користуватися освітніми платформами, створеними за підтримки ЄС, отримують від європейських партнерів підручники, навчальне обладнання, сучасну техніку для навчання та практики.
Всеукраїнська комунікаційна кампанія «Разом навчаємося і зростаємо» триватиме до січня 2025 року та охопить всі регіони України,
Відкрив кампанію захід, що проходив з 26 по 29 вересня на фестивалі «Книжкова країна» на ВДНГ.
На локації освітнього простору працювали два тематичні намети. Один з них — «Лекторіум», в якому відбувалися дискусії, лекції, консультації, інтерактиви та музичні перформанси.
Зокрема, тут пройшов відкритий діалог «Роль молоді в європейському майбутньому України», практичні лекції «Навички публічних виступів» та «Управління часом», виступ фолк-гурту «Zgarda».
Підліткам презентували пізнавальний проєкт «Колайдер», присвячений технологіям, освіті, попкультурі та історії. Також всі охочі могли взяти участь у призових вікторинах від представників проєктів «Євроквіз» та «Послів європейської молоді».
Другий намет, «Простір можливостей», знайомив з проєктами та ініціативами, що фінансуються ЄС: eTwinning, Erasmus+, ІТ Studios, Посли європейської молоді (YEAs), Євроквізу та EUStudy Days.
Для студентів, молодих професіоналів та громадських активістів з країн-членів ЄС та країн Східного партнерства 16-26 років існує ініціатива «Посли європейської молоді» (YEAs). Загалом їх 1100, а в Україні — 137. Це неполітична волонтерська мережа. Її учасники мають змогу їздити в інші країни та обмінюватися досвідом, розвивати особисті та професійні якості, організовувати корисні заходи та втілювати свої ідеї, на регіональному сайті вести власний блог, досліджуючи різні теми.
Презентували тут й ІТ-студію, яка пропонує оновлену інформатику в українських школах.
«Це спільна ініціатива Представництва ЄС, Мінцифри та МОН, покликана покращити навчання на шкільних уроках інформатики, — розповів „Вечірньому Києву“ комунікаційний експерт проєктів Мінцифри Ярослав Макаревич. — Штучний інтелект, відкриті дані — все це вивчається з другого класу, доповнюючи шкільну програму. ІТ-студія є окремим модулем на сайті ДіяОсвіта, на якому вчителі можуть зареєструвати та отримати доступ до уроків та інтерактивних вправ. Батьки також можуть зареєструватися і слідкувати за динамікою навчання дитини. Наразі 30% шкіл України так чи інакше використовують ІТ-студію, в основному як допоміжний ресурс. Розміщені там уроки підготували вчителі інформатики, методологи. Також долучали представників українських ІТ-кластерів, які розповіли про очікування у бізнесу до майбутніх фахівців та які знання сьогодні актуальні».
У січні 2024 року поновив роботу Національний офіс з підтримки eTwinning в Україні. Програма eTwinning започаткована Європейською Комісією 2005 року як майданчик для спільноти освітян та розвитку співпраці у сфері освіти. Сьогодні eTwinning об’єднує освітян з 46 країн Європи і світу.
«Програма дає можливість співпраці з європейськими партнерами, учасниками програми, реалізовувати спільні проєкти на різноманітну тематику для різних вікових категорій, покращити знання англійської через практичне проєктне навчання», — зауважила експертка з освіти Національного офісу підтримки eTwinning — Україна Любов Щітка.
Вона навела приклад: проєкт «Весна в моїй країні», який об’єднав учнів початкової школи різних країн. Спочатку учасники готували ознайомчу інформацію для партнерів: діти розповідали про себе, а вчителі — про себе та про школу. Далі вчителі розробляли ідею та концепцію, завдання, що мають бути частиною освітнього процесу. Учін малювали чи фотографували перші квіти, розповідали про клімат тощо. Фото та відео завантажуються на платформу, щоб інші учасники могли їх побачити.
«Окрім реалізації проєктів, педагоги можуть знайти для себе курси для підвищення кваліфікації, вебінари, результати досліджень, зразки уроків, вчитися у європейських партнерів», — підкреслила Любов Щітка. За даними на 1 серпня 2024 року, у Києві до цієї програми долучилися 108 закладів, є 38 активних eTwinners. Щоб стати учасником, потрібно зареєструватися.
Багато можливостей для українців — від грантів на навчання до реалізації різних проєктів — має програма ЄС Еразмус+.
«Для України відкриті аж 40 конкурсів, які стосуються трьох ключових сфер: освіта, молодь та спорт, — розповіла проєктна менеджерка Національного Еразмус+ офісу в Україні Катерина Жданова. — З 2021 року здійснені понад 8 тисяч мобільностей для студентів і працівників, 6 проєктів з віртуальних обмінів, надали 138 стипендій на магістратуру у Європі, реалізували понад 400 проєктів співпраці з європейцями. Є можливості як для організацій, так і індивідуальні. Потрібно мати певний рівень володіння англійською та ПК. Цього року нові програми, на які можна подати заявки, відкриваються у жовтні».
За її словами, наразі в Україні за підтримки МОН реалізується проєкт «Цифровий університет» (DigiUni), координатором якого є Київський національний університет. Він покликаний забезпечити безперервну, високоякісну, інклюзивну та прозору освіту з використанням наявних цифрових інновацій, незалежно від місця перебування учасників. Його результати будуть взяті за основу при реформуванні закладів вищої освіти у цифровій сфері.
За чотири дні роботи освітнього простору його відвідали близько 14 000 дітей та дорослих.
Підготувала: Ніна Петрович