Отруйна вода з Сейму, яка потрапила у Десну, незабаром досягне Києва
Отруйна вода з Сейму, яка потрапила у Десну й рухається у бік столиці, досягне міста не раніше ніж за два тижні. У випадку погіршення якості води міська влада попередить киян мінімум за добу. Про це під час брифінгу у столичні мерії у середу, 11 вересня, повідомили директор Департаменту муніципальної безпеки КМДА, депутат Київради (фракція «УДАР») Роман Ткачук та голова правління — генеральний директор Київводоканалу Олег Лисюк.
Вони запевнили, що всі системи міста столиці готові до будь-яких надзвичайних подій, які можуть виникнути через погіршення якості води. Ткачук розповів, що столична влада з 14 серпня почала отримувати інформацію про техногенну аварію, яка сталася на території РФ, внаслідок якої у річку сейм потрапили шкідливі речовини.
«Відтоді у місті у цілодобовому режимі працює оперативний штаб, який постійно моніторить і збирає всю інформацію від будь-яких лабораторій і досліджень щодо якості води в акваторіях Десни та Дніпра у межах Києва. Зараз результати аналізів не викликають занепокоєння. Ми чітко знаємо, де знаходиться пляма забруднення та куди вона рухається», — заявив Ткачук.
Своєю чергою Олег Лисюк розповів, що у Сейм потрапили відходи російського цукрового заводу на території Курської області. Вони рослинного походження. Це органічні речовини, рослинного походження. Ні пестицидів, ні токсинів, ні інших отруйних хімічних речовин у воді немає. Але цієї органіки настільки багато, що вона поглинає кисень у річках, від чого масово гине риба та молюски.
«Розбавляли цю воду у чотири рази, адже дебіт річки Сейм саме у стільки разів менше від дебіту Десни. Моделювали ситуацію, яким чином з технологією, яка у нас зараз є, ми зможемо впоратися з цим забрудненням. Дослідження показали, що ми подолаємо цю проблему. Окрім, можливо, неприємних запахів», — сказав Лисюк.
Проте, за його словами, Київводоканал за допомогою UNICEF уже замовив 120 тонн пилоподібного активованого вугілля, яке надійде до столиці з ЄС вже у п’ятницю, 13 вересня. У випадку погіршення показників якості води у Десні, нова технологія посиленого очищення з використанням цього природного абсорбенту дозволить ефективно усунути всі неприємні запахи та токсини.
Фахівці враховують всі сценарії розвитку подій. За оптимістичним прогнозом, який озвучив під час брифінгу Лисюк, «пляма із забрудненням може й не дійти до Києва у тому обсязі, котрий міг би викликати занепокоєння». Адже Десна більше Сейму, тож небезпечна органіка відповідно більше розбавляється водою.
За песимістичним сценарієм розвитку подій, очікуваного розбавлення плями не відбудеться й очисні споруди Деснянської водопровідної станції не зможуть відфільтрувати забруднену воду. Тоді для жителів деяких районів міста, зокрема Печерського, Шевченківського та частині Голосіївського, доведеться обмежити водопостачання. Вода в таких випадках підвозитиметься споживачам із накопичувальних резервуарів.
Утім, гендиректор Київводоканалу впевнений, що такий сценарій розвитку подій «дуже малоймовірний».
Отже, набирати воду у ванни про запас киянам сьогодні не варто. За словами, Ткачука, щонайменше за добу буде відомо, коли забруднена пляма може дійти до водозабірного ковша Деснянської водопровідної станції. Він запевнив, що жителі столиці будуть заздалегідь поінформовані про будь-яку загрозу та можливі обмеження водопостачання у разі потреби.
Підготувала: Ніна Петрович