Куди киянам звертатися в разі пошкодження їхнього майна внаслідок обстрілів
Якщо ваше житло постраждало внаслідок російських обстрілів, то ви можете претендувати на компенсацію за державною програмою «єВідновлення». Вона поширюється на квартири, приватні будинки, садові, дачні будинки та об’єкти незавершеного будівництва.
Кошти на ремонт можна отримати, якщо власник ще не відновив його за власний кошт. А компенсацію за зруйноване житло нададуть лише в тому випадку, якщо воно не підлягає відновленню.
Українці можуть отримати компенсацію у вигляді сертифіката або грошової виплати.
Сертифікат дає змогу придбати нову домівку. Його суму розраховує спеціальна комісія, зважаючи на тип знищеного об’єкта, загальну площу, кількість кімнат, рік забудови, регіон розташування та інші умови.
Ті, кому не підходить сертифікат, можуть отримати грошову виплату на будівництво. її надаватимуть власникам зруйнованих приватних будинків, які самостійно хочуть відбудувати оселю. Заяву треба подати, коли розпочнеться другий етап програми.
Як отримати житловий сертифікат:
- у додатку «Дія» в розділі «Сервіси» натисніть кнопку «єВідновлення»;
- подайте повідомлення про пошкоджене майно з описом пошкоджень та фото за наявності;
- напишіть заяву про виплату.
Заяву можна подати й у паперовій формі через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.
Далі спеціальна комісія розгляне заяву, обстежить майно, внесе дані до Реєстру пошкодженого та знищеного майна та визначить суму компенсації.
Житловий сертифікат надійде заявнику в «Дії» чи на електронну пошту. Після цього в застосунку потрібно подати заявку про бронювання коштів за сертифікатом. Їх можна використати для купівлі нового житла протягом 30 днів. Якщо цього не зробити, доведеться знову здійснювати бронювання.
Перед купівлею нерухомості за сертифікатом зверністься у ЦНАП або до нотаріуса, щоб припинити право власності на знищене житло.
Також до нотаріуса потрібно звернутися для посвідчення купівлі нового помешкання і вказати сертифікат як спосіб оплати. Заброньовані кошти надійдуть на рахунок продавця.
Зверніть увагу, що компенсацію не можуть отримати особи, які перебувають під санкціями, мають судимість за злочини проти нацбезпеки України та їхні спадкоємці.
Жителі Києва, які постраждали від російських обстрілів, можуть отримати 10 тисяч гривень матеріальної допомоги від міста.
Власник квартири має написати заяву в Управлінні соціального захисту свого району, після чого може очікувати надходження виплати на карту. Адреси та контакти районних управлінь — за посиланням.
Фінансову підтримку киянам надають і в приймальнях депутатів. Вона становить 3,5 тисячі гривень на одну людину, якщо жодних документів на підтвердження завданої шкоди нема.
Також є кілька міжнародних фондів, які надають матеріальну допомогу постраждалим від обстрілів. «Червоний хрест», наприклад, встановлює вікна незахищеним категоріям громадян. Пенсіонери, люди з інвалідністю, люди з низьким рівнем доходів можуть звертатися до «Червоного хреста», вони встановлюють вікна. З мого власного досвіду, це більш ніж пів року пішло на встановлення «Червоним хрестом» вікон у Солом’янському районі на Василенка, коли вибило вікна.
І є ще французька міжнародна гуманітарна організація «Ектит». Вони зараз у 221 школі. Там, де надають матеріальну допомогу постраждалим від нещодавнього обстрілу: 3,5 тисячі гривень на людину. Якщо у вас в родині декілька людей, то ви на кожного можете оформити цю матеріальну допомогу. Те саме, до речі, стосується депутатських приймалень.
Крім того, в Києві є міська цільова програма «Турбота». Якщо людині треба якісь значні кошти на лікування чи на реабілітацію — необов’язково через ракетні атаки росії, — то можна подаватися на програму «Турбота».
На сьогодні ні держава, ні місто не розробили механізму отримання компенсації за пошкоджений або знищений обстрілами автомобіль. Але відшкодувати збитки все ж можна. Єдиний доступний на сьогодні спосіб — компенсація від страхових компаній.
Підготувала: Ніна Петрович