У Києві згадали про Магдебурзьке право
Сьогодні в Україні відзначають День Самоврядування — право громадян брати участь в управлінні державними справами, вільно обиратись та бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування
А Магдебурзьке право — одна з найпоширеніших у середньовічній Європі правових систем міського самоврядування. Вона забезпечувала незалежність міст від феодалів, власну, обрану міщанами владу і незалежне судочинство. Вперше з’явилося на території України в часи Данила Галицького.
Київ отримав Магдебурзьке право від Великого князя Литовського Олександра в 1494 році, міські права залишалися непорушними в часи Речі Посполитої й Гетьманщини.
Історики вважають, що справжній період розквіту самоврядування у нашому місті припадає саме на період 1648-1686 роки, коли ні гетьмани, ні царські воєводи майже не втручалися у питання міського життя.
У 1764 році Катерина II підпорядкувала магістрат київському генерал-губернатору.
У 1802 році Олександр Перший повернув магдебурзьке право Києву. Остання епоха магдебурзького права тривала у Києві поки у 1834 році воно не було скасоване указом Миколи І, а міське управління перейшло у відання міської Думи.
Пам’ятник споруджено в 1802 році, він розташований на схилі Володимирської гірки, над Дніпром неподалік Поштової площі та має висоту 23 метри.
«Колону Магдебурзького права встановили на честь надання місту Києву Магдебурзького права. Монумент є символом столиці, як великої Європейської держави та вважається найстарішим монументом Києва», — повідомили у Департаменті охорони культурної спадщини КМДА.
Згідно з рішенням Київської міської ради та Департаменту охорони культурної спадщини провели ремонтно-реставраційні роботи на пам’ятці. Їх виконали задля захисту та збереження унікальної пам’ятки архітектури національного значення.
Зазначимо, що кияни часто називають Колону нижнім пам’ятником Святому Володимиру. За переказами вважають, що саме у цьому місці на берегу Дніпра, князь хрести 12 своїх синів.
Підготувала: Ніна Петрович