Валентин Сильвестров зробив подарунок для столичних меломанів
Від початку російського повномасштабного вторгнення в Україну, музика видатного сучасного композитора постійно звучить в найрізноманітніших проєктах на підтримку України.
У Національній філармонії України відбувся концерт творів нашого геніального сучасника, композитора Валентина Сильвестрова. Їх виконав Київський камерний оркестр під орудою диригентки Наталії Пономарчук, за участи солістки Інни Галатенко (сопрано). Партія фортепіано — Олег Безбородько.
Шанувальники класичної музики почули такі відомі твори композитора, як: серенада для струнних, кантату № 12 на вірші Тараса Шевченка, Кантату №8 на народні слова.
Справжнім сюрпризом для столичних меломанів стало прем’єрне виконання двох нових творів видатного композитора: кантати № 11 на вірші Софії Майданської та Вікторії Шпак (світова прем’єра) та кантата № 9 на вірші Павла Тичини та Володимира Сосюри (світова прем’єра).
Твори написані для сопрано, фортепіано, арфи та камерного оркестру.
Варто зазначити, що від початку війни музика Валентина Сильвестрова — лунає в найрізноманітніших проєктах на підтримку України: на благодійному концерті в Метрополітен-опера, у Берлінській філармонії, у швейцарському Тонхалле в Санкт-Галлені та в інших концертних залах
Музику Валентина Сильвестрова виконують: Лондонський філармонічний оркестр, оркестр Литовської національної опери, Ukrainian Freedom Orchestra у рамках свого світового турне.
Утім, на думку музикознавців статус найвідомішого у світі українського композитора Валентин Сильвестров отримав задовго до війни.
З 1960-х років музика Сильвестрова лунає на міжнародних фестивалях, тоді ж він увійшов до творчої групи «Київський авангард». Офіційна радянська критика писала про його твори: «формалізм», «крайні експериментальні тенденції», «вплив буржуазного Заходу».
Наприкінці 1970-х звернувся до жанрів і стилістичних норм XVII–XIX ст. Знайшов власну форму, що має характерні романсові інтонації класико-романтичної доби, просту гармонію. А специфічна манера виконання — напівголосу — створює ефект напівпрофесійного домашнього музикування, наче це не спів, а наспівування. Цьому стилю в дусі «нової простоти» Сильвестров залишається вірним і сьогодні.
Валентин Сильвестров є автором дев’яти симфоній, писав музику для оркестрів, хорів, фортепіано, а також до фільмів Кіри Муратової та Франсуа Озона.
Його твори звучать на міжнародних фестивалях вже понад півстоліття, входять до репертуару найвідоміших оркестрів і виконавців і щорічно виходять друком у багатьох престижних закордонних видавництвах.
Валентин Сильвестром є першим з українських музикантів, хто віддзеркалив у своїй творчості події Революції гідности, створивши хоровий цикл «Майдан 2014», ще до розв’язки трагічних подій, єдиним, хто публічно висловлювався на підтримку Євромайдану та публічно засудив агресивну політику кремлівського диктатора.
Підготувала Ніна Петрович