Названо причини посивіння волосся
Посивіння волосся – природний фізіологічний процес. Він є однією з ознак старіння. Але чи завжди сивина має відношення до віку? Прийшла пора розібратися в цьому питанні!
Цікаві факти про сивину
Чи знаєте ви, що поява сивини залежить від раси? Так, представники негроїдної раси в середньому сивіють після сорока років, жителі Азії – ближче до сорока років, а у людей з білою шкірою перші ознаки сивини з’являються, коли їм за тридцять. Якщо перше сиве волосся виявляється до 30 років, можна говорити про ранню сивину.
Природного фарбою наших волосся є пігментна речовина меланін, який виробляється особливими клітинами меланоцитами. З віком кількість меланоцитів зменшується, або вони перестають ефективно функціонувати. Тому ми починаємо помічати перші ознаки сивини. Але передчасна сивина має свої причини і фактори ризику, повідомляє ukrhealth.net.
Основні причини ранньої сивини:
1. Генетична схильність
Схильність до ранньої сивини може бути закодована в ДНК. Нещодавно, обстеживши 6000 жителів Латинської Америки, вчені виявили ген IRF4. Це той же ген, який відповідає за світлий колір волосся у європейців. Саме зміни в цьому гені можуть обернутися ранньою сивиною.
2. Брак деяких поживних речовин
Рання сивина може спостерігатися при дефіциті вітаміну В12, вітаміну D3, міді і заліза. Нестача цих речовин виникає при їх недостатній кількості в раціоні харчування, під впливом сонячних променів (у випадку з вітаміном D3) або виникненні умов, що перешкоджають всмоктуванню (наприклад, низька кислотність шлункового соку зменшує засвоєння вітаміну В12).
3. Куріння
Куріння прискорює процес старіння і є причиною передчасної появи сивини та зморщок. Поки ще до кінця не вивчений механізм цього процесу, але вчені припускають, що це відбувається в результаті дії оксидативного стресу, що викликається вільними радикалами або вільними формами кисню, джерелом яких і є тютюновий дим.
4. Вільні радикали
Оксидативний стрес – головний ворог меланоцитів. Він виникає під впливом сонячної радіації, емоційного чи психологічного стресу, запальних процесів в організмі. Результатом дії оксидативного стресу є поява в організмі вільних радикалів.
У міру того, як знижується рівень антиоксидантів в організмі, перекис водню, побічний продукт метаболічних процесів, збирається біля коренів волосся. Всім відомо, що перекис водню – це знебарвлюючий реагент. У підсумку, через зниження фарбувальний здібності меланіну волосся починає сивіти.
5. Аутоімунні та генетичні захворювання
-Целіакія, або квашиоркор (дитяча пелагра), веде до втрати білка, що знижує активність меланоцитів.
-Вітіліго, аутоімунне захворювання шкіри.
-Хвороба Хашимото і базедова хвороба, тироїдні порушення, що викликають гіпо – або гіперфункцію щитовидної залози.
-Синдром Вернера, який називають ще дорослою прогеріею.
-Синдром Цинссера-Энгмена-Коула, або вроджений дискератоз.
Як запобігти ранній сивині
1. Правильно харчуйтеся
Забезпечте надходження в організм необхідних волосся поживних речовин. Намагайтеся уникати дефіциту певних мікроелементів і вітамінів. Це не тільки сповільнить посивіння волосся, але також допоможе уникнути їх сухості і ламкості.
-Вітамін В12: включіть в свій раціон яйця, креветки, м’ясо, птицю, молоко. Перевірте також кислотність шлункового соку, так як при низькому засвоєнню вітаміну В12 може.
-Вітамін D: поповнити запаси вітаміну D можна шляхом достатнього перебування на сонці. Організм у такому разі виробляє його самостійно. Також вітамін D є і в деяких продуктах харчування. Вживайте жирну рибу (скумбрію, тунця, сьомгу), яловичу печінку, яйця (жовтки), сир.
-Мідь: цей мікроелемент міститься в зелених листових овочах, картоплі, какао, дріжджах, чорному перці, сухофруктах, цільнозернових крупах, креветках, горіхах, бобах, м’ясі.
-Залізо: його багато в зелених листових овочах, сухофруктах, бобах, яйцях, нежирному червоному м’ясі, печінці, сьомзі, тунці, цільнозернових крупах.
-Вітамін А необхідний для вироблення шкірного сала, натурального кондиціонера для волосся, який оберігає їх від сухості і ламкості. Багатими джерелами вітаміну А є печінка тріски, яйця, помаранчеві та жовті овочі та фрукти, а також зелені листові овочі і броколі.
-Вітамін С, який сприяє виробленню колагену, що міститься в цитрусових, ягодах, броколі, цвітної капусти, болгарському перці, шпинаті, помідорах, бататі, картоплі і т. д.
-Вітамін Е захищає волосся від впливу сонячних променів. Його можна знайти в горіхах, рослинних оліях, насінні, зелених овочах, наприклад, шпинаті і броколі.
-Антиоксиданти (феноли, каротеноіди, антоціани) містяться в таких продуктах і прянощах, як цибуля, часник, куркума, гранат, чорниця, шпинат, броколі, бобові. Цибулю і часник містять сполуки сірки, які посилюють дію природних антиоксидантів і руйнують перекис водню, що є як згадувалася вище, знебарвлюючим реагентом.
2. Захищайте волосся від сонячних променів
Якщо під час роботи ви перебуваєте під впливом прямих сонячних променів, захисту свої волосся капелюхом, панамою або косинкою.
3. Не паліть
В результаті досліджень встановлено, що тим, хто кинув палити, вдалося призупинити процес старіння, що також благотворно позначилося і на стані їхнього волосся. Але це необхідно зробити вчасно, до того, як волосся почало сивіти.
4. Використовуйте природні засоби лікування гормональних розладів
Аюрведа налічує чимало засобів для лікування гіпофункції щитовидної залози. Так, з їх допомогою можливо відновити баланс гормонів щитовидної залози Т3 і Т4 і крім усього іншого попередити ранню сивину.
Серед доступних засобів найбільш популярними є ашвагандха, варанади кашая, канчанар гуггул і трифала. Корінь імбиру і куркума також сприяють нормалізації функції ендокринної системи.
Якщо сиве волосся – норма для людей у віці, то поява сивини в молоді роки швидше тривожний сигнал. Рання сивина, не викликана генетичною схильністю, у багатьох випадках може передвіщати проблеми зі здоров’ям. Тому, якщо ви не хочете посивіти раніше часу, дотримуйтеся здорового способу життя та збалансованого харчування.