У МОЗ розповіли, які медичні послуги залишаються платними (перелік)
Ілюстративне фото з відкритих джерел
У Міністерстві охорони здоров'я (МОЗ) України нагадали, що влітку уряд врегулював питання надання платних послуг медичними закладами. Зазначається, що це рішення є важливим кроком для розвитку медичних установ та боротьби з неформальними платежами в системі охорони здоров'я.
Згідно з новими правилами, чітко визначено, які послуги, зокрема ті, що не покриває Програма медичних гарантій, можуть надаватися на платній основі у державних та комунальних закладах, повідомляють рodrobnosti.
Це нововведення має на меті забезпечити прозорість і чітке розуміння, як для медичних закладів, так і для пацієнтів, щодо платних послуг, що дозволить уникнути зловживань. Зміни набудуть чинності з 1 січня 2025 року.
Зазначається, що медична допомога, що надається в рамках програми медичних гарантій, залишатиметься безкоштовною. У деяких випадках для отримання медичної допомоги буде необхідне направлення від лікаря (сімейного чи лікуючого). Водночас надання первинної та екстреної медичної допомоги не вимагатиме направлення. Пацієнти також зможуть без направлення звертатися до низки фахівців, таких як акушер-гінеколог, психіатр, нарколог, стоматолог, педіатр, фтизіатр та лікар, що спостерігає пацієнта з хронічним захворюванням.
Медична допомога спеціалізованого характеру надається пацієнтам без направлення та безкоштовно у випадках невідкладних станів, відповідно до медичних показань.
Оплата медичних послуг здійснюється у таких випадках:
- при зверненні до медзакладу без направлення лікаря (окрім випадків, коли направлення не є необхідним);
- за договорами з юридичними особами;
- у закладах охорони здоров'я сектору безпеки та оборони, а також у Державному управлінні справами, для осіб, які не належать до прикріпленого контингенту;
- якщо послуги не входять до Програми державних медичних гарантій.
Також передбачено додаткове оплачування послуг у таких випадках:
- надання медичних послуг на дому за бажанням пацієнта (якщо це не обумовлено його станом);
- можливість вибору лікаря для планового лікування;
- перебування в палаті з підвищеним комфортом за бажанням пацієнта.
Медичні заклади зобов'язані публікувати на своїх сайтах та інформаційних стендах повний перелік платних послуг з цінами, а також безкоштовні послуги в рамках Програми державних медичних гарантій.
Надання платних послуг має бути оформлене відповідними документами, внесеними до електронної системи охорони здоров'я із зазначенням джерела оплати, при цьому розрахунок здійснюється виключно безготівковим способом.
Підготував: Сергій Дага