Препарат для профілактики ВІЛ Lenacapavir показав ефективність 99%
Ілюстративне фото з відкритих джерел
Препарат для профілактики ВІЛ Lenacapavir пройшов третю фазу клінічних випробувань, ефективність його застосування становила 99%.
Результати досліджень учених з Університету Еморі США опублікував Медичний журнал Нової Англії. Ін'єкції препаратом Lenacapavir необхідно робити лише раз на півроку. Хоча інші подібні ліки, як правило, потребують щоденного прийому та постійного спостереження у лікаря. Більше того, їхня ефективність у середньому не перевищує 85% і вони доволі токсичні, повідомляють рodrobnosti.
Ленакапавір - новий тип ліків, який називається інгібітором капсиду. Вірус ВІЛ оточений білковою оболонкою, яка захищає його генетичний матеріал та допомагає вірусу проникнути в клітину-господаря. Ленакапавір не дає вірусу використовувати цю оболонку для розмноження, зупиняючи його поширення.
Компанія Gilead, яка займається розробкою Lenacapavir, заявила, що терапія коштуватиме $40 тис. на рік. Вартість препарату визначається ціною досліджень, проведених для того, щоб довести його ефективність. Так, вона знижуватиметься, але не принципово. ООН вже закликала Gilead дозволити виробляти дженерики її препарату від ВІЛ.
Варто зауважити, що вживання Lenacapavir завдає серйозну шкоду організму. Майже у 13% людей на цьому препараті впродовж року досить серйозно порушувалася робота нирок, у 6% з'явився цукор у сечі, і ще у 6% виріс цукор у крові настільки , що можна було сказати, що вони мають діабет.
Крім того, впродовж місяця після початку прийому Lenacapavir спостерігалася нудота, поки пацієнти звикали до його дії.
У липні 2024 року в німецькій клініці Шаріте лікарям вдалося повністю вилікувати пацієнта, вже зараженого ВІЛ-інфекцією. Випадок назвали унікальним. Втім, перемога над вірусом стала лише побічним ефектом терапії, спрямованої проти зовсім іншої хвороби раку крові.
За даними Фундації АнтиСНІД-США в Україні на обліку стоїть понад 138 тисяч людей з ВІЛ-інфекцією. Але насправді цифра може бути більшою, адже кожна четверта людина із ВІЛ не знає про свій діагноз.
Підготував: Сергій Дага