ГРВІ та біль у вухах: як допомогти дитині
Батьки часто недооцінюють значення застудного захворювання та основних його проявів (нежить, постійна закладеність носа), вважаючи, що вони не становлять загрози. Однак це не так. Тривала або лікована без медичного контролю гостра респіраторна вірусна інфекція загрожує перейти в порожнину середнього вуха і викликати запалення в ньому, яке лікарі називають середнім отитом. Сьогодні середній отит вважається другим за поширеністю після респіраторної вірусної інфекції захворюванням у дитячому віці.
Внаслідок чого дитячі вушка опиняються під прицілом вірусів, що вражають дихальну систему. Які фактори цьому сприяють і як допомогти дитині – розглянемо в статті.
Чому при респіраторних вірусних захворюваннях страждають вуха і як вірус потрапляє у них?
Однією з причин, чому в дитячому віці вуха вразливі до вірусної інфекції та часто залучаються в запальний процес при ураженні носоглотки є наявність анатомічного з’єднання між ними, яке так і називають – слуховою трубою. Вона з’єднує носоглотку і порожнину середнього вуха. Тому при розвитку вірусного запалення в носовій порожнині існує ймовірність проникнення вірусу в порожнину середнього вуха і виникнення запалення в ньому.
Незважаючи на те, що на отит при застуді можуть захворіти як дорослі, так і діти, проте є причини того, чому в дитячому віці ГРВІ частіше ускладнюються отитами.
Коли вірус потрапляє в порожнину носа та носоглотку і починає розмножуватися в їхніх клітинах, виникає набряк в носоглотці. Він частково перекриває вхід в слухову трубу, тим самим порушуючи виведення з неї вмісту середнього вуха і створюючи умови для розвитку запалення, яке і розвивається з приходом вірусу.
На високу частоту захворювання дитячих вушок при ГРВІ впливають також анатомічні особливості слухової труби: в дитячому віці вона коротша і ширша, ніж до дорослих, і розташована майже горизонтально, а значить в порожнину вуха інфекційному агенту потрапити набагато простіше. Якщо у дитини є стани, що супроводжуються тривалий час запаленнями, наприклад алергічний риніт або аденоїдні розростання, які розташовані в носоглотці біля отвору слухової труби і частково перекривають її просвіт, то вони стають причинами не тільки частих вірусних захворювань дихальних шляхів, а й фактором, що сприяє виникненню середнього отиту у дитини.
І не варто забувати про несформований в ранньому дитинстві імунітет, особливо у немовлят, які знаходяться на штучному вигодовуванні і не отримують додаткового захисту з грудним молоком у вигляді материнських антитіл. Такі діти часто стають надто сприйнятливими до вірусів, що викликають застудні захворювання, а незрілість власної імунної системи створює умови для того, що вірус не видаляється з дихальних шляхів, а продовжує просуватися вглиб. Слухова труба стає для нього шляхом, по якому він безперешкодно проникає в середнє вухо і викликає запалення в ньому.
З цих причин вуха у дитини при застуді уражаються дуже швидко і мамі потрібно знати основні симптоми, щоб вчасно побачити проблему.
Як проявляється вірусне ураження вух в дитячому віці
На тлі підвищення температури тіла, появи загальної слабкості, дратівливості, плаксивості та інших типових симптомів ГРВІ з’являється біль у вусі, який може бути гострим, стріляючим, а іноді нестерпно ниючим. Через нього малюк погано спить. Ось тільки дитина раннього віку і тим більше немовля не зможе поскаржитися на біль, або шум у вухах і раптову погану чутність.
Тому мамі доводиться самій здогадуватися про те, що причина нездужання у дитини криється в її вушку.
За якими непрямими проявами можна запідозрити, що у малюка болить вухо?
Хворе на застуду немовля стає неспокійним, погано спить і втрачає апетит. Під час годування воно вередує, так як смоктання і ковтання підсилюють больові відчуття. Малюк може лежати переважно на боці хворого вуха. Мама може помітити, що дитина періодично торкається до вушка, тре його ручками, треться ним у подушку. Для того, щоб переконатися в тому, що у дитини болить вухо, можна легенько натиснути пальцем на козелок: на процедуру дитина відреагує плачем і поверне головку. Якщо у малюка схожі симптоми, потрібно не зволікати з візитом до лікаря.
Основні наслідки перенесених частих отитів у дитинстві
Ураження вух при застудних захворюваннях – серйозна ситуація, що вимагає лікарського втручання. Не виявлений вчасно стан у дитини загрожує швидким переходом в бактеріальне запалення, оскільки ослаблений вірусом імунітет стає сприятливим фоном для приєднання хвороботворних бактерій, які слідом за вірусами проникають в порожнину середнього вуха. При цьому накопичені слизові виділення в порожнині швидко стають гнійними. Якщо лікування не проводиться, кількість гною збільшується і він тисне на барабанну перетинку, що може привести до її розриву.
Одним із наслідків перенесеного середнього отиту, особливо якщо дитина хворіла на нього часто і вірусне захворювання ускладнилося гнійним процесом, може бути зниження слуху.
Як допомогти дитині, якщо вона захворіла на респіраторну вірусну інфекцію і у неї болять вуха?
Насамперед, не варто намагатися самостійно лікувати дитину, не давати без рекомендацій лікаря протизапальні препарати і тим більше не займатися прогріванням вух. Всі ці маніпуляції здатні тільки погіршити самопочуття маляти і прискорити накопичення гною в порожнині середнього вуха, що в підсумку призведе до його прориву через барабанну перетинку.
Оцінити стан дитини, так само як і призначити їй необхідне лікування може тільки лікар, до якого потрібно звертатися зразу після появи перших симптомів нездужання. Якщо дитині необхідні знеболюючі вушні краплі або судинозвужувальні краплі в ніс – лікар призначить їх в відповідних для віку дитини дозах і порекомендує частоту їх застосування.
Якщо гострий середній отит виник на тлі вірусного захворювання, лікар може порекомендувати прямий противірусний препарат, наприклад, сироп Флавовір. Дія Флавовіру спрямована на пригнічення активності ферментів, за допомогою яких вірус відтворює численну армію копій. Флавовір потрібно починати приймати за рекомендацією лікаря зразу, тому що вірусна інфекція вже призвела до формування одного з ускладнень – отиту. І тільки загальмувавши вірусне розмноження, можливо зменшити запалення у вусі й пов’язані з ним хворобливі відчуття.
Таким чином, виявлений на етапі початкових проявів отит, а також своєчасно розпочате лікування противірусним препаратом прямої дії, таким як Флавовір вбережуть дитячі вушка від шкідливої дії вірусної агресії.