11:59 / 09.04.2020 Экономика

Єдина кандидатка на посаду міністра енергетики лобіювала заборону будівництва домашніх СЕС

Ольга Буславець заявляла , що домашні СЕС негативно впливають на роботу енергосистеми

Ольга Буславець має репутацію лобіста вигідних для Ріната Ахметова законодавчих обмежень

Єдина наразі претендентка на посаду голови Міністерства енергетики та захисту довкілля Ольга Буславець навесні 2019 року під час перебування на посаді керівника директорату енергетичних ринків цього міністерства лобіювала заборону будівництва на землі домашніх сонячних електростанцій, пише zaxid.net.

Так, у травні 2019-го Міненеро розіслало листа на обленерго, намагаючись отримати підтвердження того, що малі домашні сонячні електростанції (СЕС) погано впливають на роботу мереж. Лист був написаний від імені Ольги Буславець.

 

Представники громадської організації «Спілка активних споживчів і проз'юмерів», що займається захистом інтересів активних споживачів на ринку електроенергії, тоді наголошували, що міністерство намагається отримати не об’єктивні дані, а ті дані, що потрібні для виправдання його позиції з заборони домашніх СЕС. В обленерго Буславець запитувала інформацію про кількість скарг мешканців населених пунктів, де встановлені СЕС, на погіршення якості послуг з надання електричної енергії, та про кількість технологічних порушень в електричних мережах, пов’язаних з експлуатацією СЕС.

Під час зустрічем з представниками ГО вона стверджувала, що домашні СЕС чинять негативний вплив на якість роботи енергомережі.

У квітні 2019 року Верховна Рада підготувала законопроект, який мав зменшити «зелений» тариф і запровадити систему аукціонів. Міністерство енергетики тоді висловило низку зауважень до законопроекту і просило доповнити його «критично важливими для розвитку галузі» правками. Зокрема, найрезонанснішою з них була правка про заборону будівництва на землі домашніх сонячних електростанцій. В Міненерго вважали, що їх треба розміщувати тільки на дахах або фасадах будинків. Згодом парламентарі врахували цю правку, затвердивши її разом із законом про «зелені» аукціони.

У травні законопроект зі скандальною правкою підписав президент України Петро Порошенко.

Нагадаємо, ЗМІ пов’язують Буславець із холдингом ДТЕК, який є найбільшою енергетичною компанією України та належить найбагатшому українцеві Рінату Ахметову. Станом на 7 квітня вона була єдиною кандидаткою на посаду міністра енергетики та захисту довкілля. Подання на її призначення двічі подавав прем’єр-міністр Денис Шмигаль, який також кілька років працював у ДТЕК.

«Наші гроші» повідомляли, що Ольга Буславець у жовтні 2019 року була одним із розробників проекту постанови Кабміну, згідно з якою «ДТЕК Східенерго» мали надати ціну на газ, що була б меншою за ціну продажу газу «Нафтогазом» населенню та іншим захищеним споживачам на 46%-69%.

Як писав ZAXID.NET, у квітні 2019 року Верховна Рада України заборонила громадянам будувати малі домашні сонячні електростанції на землі. Парламентарі врахували правку про ненадання «зеленого» тарифу наземним домашнім сонячним електростанціям (СЕС), затвердивши закон про «зелені» аукціони («Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії» №8449-д).

Після обурення власників таких СЕС та експертів енергетичного ринку, а також зміни влади в країні, у липні того ж року парламент ухвалив новий закон, який повернув «зелений тариф» для наземних домашніх сонячних електростанцій. Депутати скасували норму закону, яка передбачала, що домашні сонячні електростанції можуть розміщувати сонячні панелі тільки на дахах та фасадах будівель.