"АТ "Механіка" & міністр Омелян. Диявол у деталях
Хто в Україні найгучніше кричить «лови злодія»? Самі злодії. Причому, роблять це публічно та безкарно роками. Чергове підтвердження цієї істини – у довготривалій історії навколо залізничних скріплень, фейкової фірми, що рядиться під їх виробника, та міністра, який її «кришує». Нині ця багатьом вже відома історія отримала ще один поворот.
72 роки позаду Європи
Нещодавно на своїй сторінці ПАТ «Укрзалізниця» урочисто повідомила громадян про свої «грандіозні» плани. У 2018 році в УЗ запланували прискорити темпи ремонту інфраструктури. Зазначено, що на головних залізничних напрямках буде реконструйовано майже 300 км колій.
Зверніть увагу – «майже» і «300 км» – із загальної експлуатаційної протяжності головних колій у 21 640 км. (це дані станом на 1 січня 2014 року). Тобто – всього лише 1,39%. Тобто, для того, аби відновити всю колію з таким «прискоренням» «УЗ» знадобиться близько 72 років. Сімдесят два роки! – воістину довгострокові плани…
Про який вже швидкісний рух, підвищення рівня комфортності та якості перевезень може йти мова, коли «Укрзалізниця» прямим текстом констатує: Україна відстає від інших країн Європи, щонайменше, на 72 роки. Не треба бути професіоналом-залізничником, аби зрозуміти: щось в «УЗ» відверто йде не так. Що саме? Допитливе суспільство раптом отримує роз яснення. Причину «пробуксовки» жваво озвучують деякі ЗМІ.
Отже, виявляється, все елементарно: проблема в тому, що «Укрзалізниця» упродовж року не може провести тендери на закупівлю елементів верхньої будови колії. Таких собі – залізничних скріплень.
Інформаційну хвилю здійняв один з виробників цих скріплень. І все б можна було сприйняти за щире золото та обуритись як годиться з приводу дикої неповороткості учасників тендерів. Якби не одне цікаве «але». Згаданого виробника вже не перший рік з дивною завзятістю просуває та прикриває особисто очільник Міністерства інфраструктури України Володимир Омелян. Йдеться про таку собі фірму АТ «Механіка».
Цікаво, чи не так? Втім, український громадянин, який звик до того, що у багатьох держслужбовців вищого рівня є явні, або приховані власні бізнес-інтереси, навряд чи здивується. Але ця історія дуже вже показова. Бо пан Омелян якраз всюди демонструє свою кришталеву чистоту та відвагу у боротьбі з корупцією. Недарма журналісти колись йому дали іронічне прізвисько : «тефлоновий міністр» -- мовляв, той, до якого публічні корупційні скандали «не чіпляються».
Корупційне скріплення
Але ж факти – то річ вперта. Нещодавно директор АТ «Механіка» Віталій Руденко та згаданий нами міністр знову зазвучали в унісон – за допомогою інтернет ресурсу «Наші гроші» та однойменного телевізійного проекту. Вони спробували вкотре вже переконати громадян: безлад у колійному господарстві УЗ -- результат корупції та непрозорості закупівель. Ось, виявляється, де прихований головний винуватець. Причину знайдено – лишається лише її усунути.
Лише завдяки тим «добропорядним громадянам» та ресурсу «Наші гроші» 27 жовтня ми дізналися, що тендер на закупівлю так необхідних для реконструкції колій скріплень у 2017 році таки провели. І пусте, що за вікном вже – останні дні жовтня 2017 року. Це ж коли тепер підуть гроші, коли зроблять ті скріплення і врешті-решт, коли їх вкладуть разом з колією? Правильно – наприкінці року. Мова йде – нагадаємо – про гостро необхідні деталі для «УЗ».
Дуже цікава стратегія, чи не так? Певно, якийсь новітній підхід до проблеми від УЗ та Міністерства інфраструктури України!
Втім, найцікавіше далі – у самих оприлюднених матеріалах.
Автори ресурсу «Наші гроші», відсунувши ненадовго у куток нижньої шухляди столу журналістську етику та професійні принципи, анітрохи не цураючись відвертого інформативного лобізму АТ «Механіка», в сотий раз взялися за своє звичне. Заволали на весь світ: «ловіть злодія!». Паралельно – волею-неволею зізнаючись у тому, що їхні спроби привести до чергової відміни тендерних закупівель через власну інтерпретацію фактів, нічого не дали.
Втім, варто перейти на численні посилання даного видання – і все стає зрозуміло. АТ «Механіка» ну дуже вже хоче перемогти у тендері та попри все – продати там свою продукцію. Так хоче, що не шкодує ані грошей, ані часу, аби за допомогою ЗМІ та адмінресурсу з боку дуже вже співчуваючого їй міністра Володимира Омеляна, скасувати усі тендери, які програли.
І ось вона, виявляється, відповідь про причини неймовірної неповороткості тендерів, які грузнуть. А УЗ, своєю чергою, все ніяк не може розпочати будь-які роботи по реконструкції колій. Як результат – ми з вами відсуваємось все далі від Європи у якості перевезень. А наші українські мрії про швидкісний рух та належну залізничну інфраструктуру по всій країні – стають все нереальнішими…
А все – лише через інтереси та надмірні апетити чиновників з Міністерства інфраструктури. Через чиєсь банальне бажання пропхати «своїх» у закупівлі Укрзалізниці.
Шкода нас усіх: тих, хто мріє про комфортну мандрівку залізницею. Тих, хто читає чергові фейки, зліплені нашвидкуруч та видані під соусом журналістських розслідувань. Бо нас дурять. Точніше – намагаються дурити.
Простому читачеві без відповідної фахової підготовки важко відрізнити брехню та маніпуляції від істини. Як у публікаціях про начебто прискорення відновлення колії, так і в деталях статей на замовлення АТ «Механіка» пересічних громадян годують відповідно зарядженим інформаційним сурогатом. Дехто вірить. На це і розраховують замовники.
Диявол у деталях
У черговій статті під назвою «Залізниця викинула дешевших конкурентів і по «бєзпрєдєлу» обрала кріплення Дубневичів за 110 мільйонів» автори зазначають про начебто невідповідність, яку конкуренти АТ «Механіка» допустили у тендерній документації.
Автор, як завжди, гнівно вимагає розслідування та справедливості з боку правоохоронних органів. Але це не простий праведний гнів за істину – йдеться про те, що АТ «Механіка» не переміг. Вкотре. Чому доля саме «Механіки» хвилює автора? Бо фірма – його замовник.
Аргументом є той факт, що конкуренти зазначили у тендерній документації більше, ніж повинні були. Дозволимо собі трохи технічних деталей та роз яснень.
Отже: у таблиці під назвою «Дані про товар», переможець – компанія «ВМ Трейдинг» -- поряд із правильним (згідно Інструкції щодо заповнення таблиці) описом самого предмета закупівлі додав уточнення: з чого саме складається предмет закупівлі. Та долучив опис технічних характеристик його основних складових елементів. У цьому й є «злочин».
Але хто ж з громадян дочитається? Тим більш – схоче перейти на сайт prozorro та вникнути в деталі? Та тут якраз, як кажуть, диявол саме в них – в деталях.
Доповнюючи статтю скріншотами із тендерної документації конкурентів АТ «Механіка», горе-розслідувачі чомусь «упустили» і не додали таблиці, які подала сама «Механіка». Забули, з ким не буває… І що з того, що ці таблиці та матеріали від «Механіки» якраз і стали причиною відмови їй у тендері!
Згадаємо приказку: «Хто найдужче кричить «ловіть злодія»?
Нині АТ «Механіка» знов розпочала чергові інформаційні нападки на всіх і одразу. Напевне, з однією метою – приховати очевидне. Щоб не побачили, що компанія-то й є злодій.
Почнемо з того, що їй просто немає що подати на тендерний комітет.
Бо ж продукція АТ «Механіка» не відповідає тендерній документації. Елементи, з яких складається їхній вузол скріплення не мають Технічних Умов (ТУ), які б були погоджені «Укрзалізницею».
Все банально просто. Компанія-привид, яку в черговий раз чиновники Міністерства інфраструктури підпихають на торги. Але ж трагікомізм ситуації у тому, що вона немає технічної документації на скріплення.
При цьому АТ «Механіка» навіть не виправдовується щодо нібито безпідставності її відхилення: адже сказати немає чого. Так як те, що є в дійсності і встановлено судовими та правоохоронними органами (навіть не «конкурентами»!), свідчить явно їй не на користь та повністю змінює зображення з позитиву на негатив.
Отже, декілька красномовних прикладів – для ілюстрації.
АТ «Механіка» чомусь вперто замовчує про те, що подавала до суду, намагаючись визнати легітимними технічні умови на елементи скріплення. Їх ПАТ «Укрзалізниця» відмовилось погоджувати без проведення необхідних експлуатаційних випробувань продукції, як того вимагають ДСТУ та ГСТУ (адміністративна справа № 826/18183/15).
Суд відмовив АТ «Механіка» в позові, посилаючись на те, що надані нею протоколи випробувань елементів скріплень типу КПП-1, дати затвердження яких: 2007, 2011, 2012, 2013 рр.- не можуть бути взяти до уваги, як підтвердження заявлених характеристик продукції. Адже, по-перше, протоколи складались в 2007-2013 роках (тобто до внесення конструктивних змін (модернізації) продукції). А по-друге, об'єктом дослідження в цих протоколах є інші параметри, ніж ті, що піддались змінам.
Мовчать на фірмі й про інший факт. Після того як виграти суд не вдалося АТ «Механіка» пішла ва-банк і просто… підробила документи. Цей факт виявили не конкуренти, а Національна поліція, яка розпочала кримінальне розслідування № 12015100000000538 за ознаками злочину, передбаченого статтею 358 Кримінального кодексу України «Підроблення документів».
При цьому на тендер , про який йдеться у статті «Залізниця викинула дешевших конкурентів і по «бєзпрєдєлу», АТ «Механіка» вийшла з особливим цинізмом.
Оскільки всі побачили, що вона НЕ ЧУРАЄТЬСЯ ВИХОДИТИ ІЗ ПРОДУКЦІЄЮ, ЯКА НІКОЛИ НЕ ПОСТАЧАЛАСЬ НА «УКРЗАЛІЗНИЦЮ» І НЕ ВИПРОБОВУВАЛАСЬ НЕЮ, на яку НЕ МАЄ технічної документації, а вкладені в тендерну пропозицію так звані «технічні умови» є порожнім фейковим папірцем, а не нормативним технічним документом. І на цьому наголошують і замовник, і «Укрзалізниця» і Антимонопольний комітет України.
Потяг з пекла
Для чого ж стільки шуму з пустопорожньої компанії, з фейку? В ім я яких перспектив так ризикувати безпекою пасажирів?
На жаль, там де йдеться про можливість ухопити (вкрасти) великі гроші, про життя інших цинічно забувають. Аби приховати справжні корупційні алгоритми, злодії підуть на все. Бо є мета: за вкрадені у держави кошти на «Укрзалізницю» поставити неякісний товар невідомого походження.
Як це робиться, вони добре знають. Подібна схема вже реалізовувалась в 2013-2014 році, коли продукцію ТОВ АТ «Механіка» на «Укрзалізницю» намагалось поставити сумнозвісне ТОВ «Євроінвестстрой» - фірма Саши Януковича.
В результаті численними рішеннями судів у справі № 910/8658/14 за позовом Генпрокуратури, ті тендери були визнані незаконними, а укладені угоди – недійсними (бо ж продукція ТОВ АТ «Механіка» не відповідала заявленим «Укрзалізницею» характеристикам. І – до речі -- розслідування кримінальної справи, порушеної за наслідками цієї афери, дотепер триває (як і розслідування інших справи «попередньої злочинної влади»).
Чому так довго? Це вже тема для іншого повноцінного розслідування, й не одного. Якщо коротко – то, мабуть, тому, що у вищих ланках влади все ще обіймають посади особи з числа «причетних» до колишніх злодіїв у владі. Й саме вони, хитромудро прослизнувши між краплями під час складного процесу люстрації, дуже не хочуть бути викритими у зловживаннях та злочинах.
Отже, саме заради досягнення своїх цілей вони йшли та йдуть на все. Ані людське життя, ані розвиток такого потужного підприємства як «Укрзалізниця», ані саме майбутнє країни – не можуть їх хвилювати. Їм не знайомі почуття сорому, докори сумління. Вони вже не один раз перетинали межу недозволеного.
Цей «злодійський потяг» не бачить перепон. Час зупиняти!