Експерти: Потрібно негайно завершувати земельну реформу і запроваджувати ринок землі
За їхніми словами, мораторій на продаж сільгоспземель порушує права і свободи громадян
Земельні ділянки давно вже перебувають в обігу, але незаконно. Така ситуація породжує корупцію в земельних відносинах, знищує українські родючі землі та обкрадає власників земельних паїв і державу. Тому Україна вкрай потребує легального запровадження ринку сільгоспземель. Він дозволить залучати інвестиції в сільське господарство, реалізувати конституційне право власності на землю та давати прибутки власникам земельних паїв, а, отже, збереже українське село. Таку думку сьогодні під час прес-конференції в Інформагентстві «Укрінформ» озвучили представники громадських організацій.
«Мораторій на продаж сільгоспземель порушує права і свободи громадян, а саме статтю Конституції, яка передбачає, що громадяни мають право роз поряджати своєю власністю. Існування мораторію протягом багатьох років намагаються представити суспільству як якесь благо, яке дозволяє нерозумним селянам не віддати свою власність за безцінь. Це абсолютно не так, і ми як громадські організації намагаємось донести, що вартість землі після запровадження ринку землі буде зростати», – зазначив президент Асоціації «Земельна спілка України» Андрій Кошиль.
Експерт додав, що мораторій породжує корупцію в земельних відносинах.
«Все одно ті, хто працює на землі, намагається якимось чином оформити свої права на обробіток земельних ділянок. Оскільки держава не ввела правила гри, за якими це можна було б легально зробити, бізнесменам приходиться це робити нелегально», - повідомив Андрій Кошиль.
Його колега – голова Всеукраїнської громадської організації «Спілка землевпорядників України» Анатолій Вовк додав, що мораторій на продаж сільгоспземель обмежує не тільки права власності, але й ставить у певні обмежені умови тих громадян, які орендують земельні ділянки.
«Закон «Про ринок земель» дозволив би поліпшити земельні відносини, дав би можливість сільськогосподарським підприємствам прогнозувати свою роботу на більш тривалий час, а відтак застосовувати такі технології у виробництві, які б дозволили не лише отримувати хороший урожай, але й зберігати землю для майбутніх поколінь», – переконаний громадський діяч.
Своєю чергою, член правління Всеукраїнської громадської організації «Спілка оцінювачів земель» Андрій Мартин повідомив, що скоро Україна поб’є світовий рекорд із тривалості земельної реформи.
«Ще 3 роки, і Україна буде рекордсменом світу по реформуванню земельних відносин. Земреформа триває в Україні вже 21-й рік, більше – тільки в Мексиці – там земельна реформа тривала 23 роки», – проінформував експерт.
Всі експерти наголосили на тому, що потрібно негайно завершувати земельну реформу і запроваджувати ринок землі.
«Разом із землями люди отримали право, записане в Конституції. Однак до сьогоднішнього дня власники земельних ділянок не можуть реалізувати своє право в повній мірі, тому що мораторієм їм заборонено продавати, передавати в заставу, фактично право власності громадян на землю обмежено. Закон про ринок земель передбачає зняття мораторію. Тому ми вважаємо, що цей закон необхідно приймати. І перше, що він зробить – зніме обмеження конституційного права власності на землю», – підкреслив голова ВГО «Спілка землевпорядників України».
За словами Андрія Кошиля, ринок землі давно існує, і сільгоспземлі – давно в обігу. Тому основне призначення ринку землі – встановити правила гри на цьому ринку та зробити його легальним.
Ринок землі допоможе селянам залучати інвестиції для розвитку своїх господарств. Як тільки об’єктом кредитування стане земля, власники зможуть отримати порівняно недорогі кредити під порівняно невисокі процентні ставки. А українському селу зараз украй необхідні гроші для збереження та розвитку. Головна задача ринку землі – забезпечити поступовий перехід земель у власність тих громадян України, які самостійно або разом зі своєю сім’єю почнуть займатися сільським господарством, почнуть працювати і відроджувати сільськогосподарську інфраструктуру», - наголосив Андрій Мартин.