Трамп запропонував ЄС ганебну угоду, взявши знову зі стелі цифру в 350 млрд доларів

Президент США Дональд Трамп заявив, що Європейський Союз повинен купити $350 мільярдів американських енергоресурсів, аби уникнути нових мит на імпорт.
Про це пише Politico.
7 квітня Європейський союз запропонував Сполученим Штатам Америки взаємні нульові мита на промислові товари.
«Ми запропонували тарифи „нуль за нуль“ для промислових товарів. Тому що ми завжди готові до вигідної угоди», — заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Вже ввечері того ж дня під час спільної пресконференції Трампа з прем’єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу в Білому домі, відповідаючи на запитання журналіста, чи достатньо Трампу цієї пропозиції від ЄС, президент США відповів: «Ні, не достатньо».
Він наголосив, що США мають дефіцит торгівлі з ЄС на $350 мільярдів — і його, за словами Трампа, треба «ліквідувати швидко».
«Один зі способів, яким він може зникнути легко і швидко, — це те, що їм доведеться купувати у нас нашу енергію. Вони можуть її купувати, ми можемо скинути 350 мільярдів доларів за один тиждень. Вони повинні купити й взяти на себе зобов’язання купити таку ж кількість енергії», — зазначив президент США.
Під час пресконференції Трампа також запитали, чи є нові тарифи «переговорним тиском», чи постійною стратегією.
«Можуть бути й постійні тарифи, і переговори. Ми хочемо справедливої угоди — вигідної для США. Якщо ми можемо укласти справді справедливу угоду і хорошу угоду для Сполучених Штатів, а не хорошу угоду для інших, то Америка має бути насамперед!», — підкреслив американський лідер.
Президент США Дональд Трамп 2 квітня заявив, що накладе взаємні мита на товари з усіх країн світу розміром 10%. Він також анонсував запровадження значно вищих додаткових податків для деяких країн — 34% для Китаю та 20% для Європейського Союзу.
Американські тарифи також торкнулися України — на її товари США введуть 10-відсоткові мита.
Міністр торгівлі Говард Лутнік заявив, що розраховує, що нові мита змусять інші країни переглянути свою політику щодо американських товарів.
Своєю чергою міністр фінансів США Скотт Бессент застеріг торговельних партнерів США від відповіді на нові мита. Але Китай уже оголосив, що запровадить 34-відсоткові мита на всі американські товари у відповідь.
Водночас у Міністерстві економіки України вважають, що є шанси домовитись зі США про інші умови торгівлі. Крім того, міністерка економіки Юлія Свириденко запевнила, що мито від США не вплине на курс валют чи ціни на продукти в Україні.
5 березня 2025 року у виступі в Конгресі президент США повторив свою необґрунтовану заяву про те, що США надали Україні 350 млрд доларів допомоги, тоді як Європа лише 100 млрд доларів.
Притомні експерти не змогли знайти жодних доказів заяви Трампа про 350 мільярдів доларів, а деякі цифри свідчать про те, що Європа витратила більше в цілому, якщо враховувати всю допомогу Україні.
США з певним відривом є найбільшим донором для України. Але Європа разом узята витратила більше грошей на допомогу Україні, ніж США, згідно з даними аналітичного центру Kiel Institute.
Підготувала: Ніна Петрович