Уперше в історії футбольний клуб заробив за сезон понад один мільярд доларів
Сезон 2023/24 увійшов до історії футболу, оскільки «Реал Мадрид» став першим клубом, який заробив 1 млрд євро за один сезон. Про це йдеться у звіті Deloitte Football Money League.
У сукупності клуби Money League у сезоні 2023/24 заробили рекордні 11,2 млрд євро, що більше на 6% порівняно з сезоном 2022/23, з рекордними доходами від проведення матчів, комерційної діяльності та трансляції. У сезоні 2023/24 в середньому клуб Money League заробив 560 млн євро, включаючи 244 млн євро (44%) комерційного виторгу, 213 млн євро (38%) виручки від трансляції та 103 млн євро (18%) виручки від проведення матчів.
Мадридський «Реал» 15-го разу очолив рейтинг. «Манчестер Сіті», який посів друге місце, відстав майже на 293 млн євро. Це найбільший відрив «чемпіона» від «срібного призера».
Збереження «Реалом» лідерства у рейтингу передбачити було нескладно, оскільки у сезоні-2023/24 мадридці виграли чемпіонат Іспанії, Суперкубок УЄФА та Лігу чемпіонів. До того ж «Реал» практично завершив реконструкцію «домашнього» стадіону Santiago Bernabeu, і арена працює на повну місткість. Це забезпечило надходження за статтею matchday (витрати вболівальників на відвідування стадіону, включаючи спожиті ними додаткові послуги та товари) у розмірі 248 млн євро, що вдвічі більше, ніж за попередній звітний період. У «Реала» відзначено зростання доходів і за іншими статтями. Комерційні доходи (реалізація товарів з клубною символікою, здавання приміщень в оренду тощо) зросли з 403 млн до 482 млн євро. Надходження від реалізації медійних прав збільшилися з 306 млн до 316 млн євро. Але саме зростання за статтею matchday виявилося найвищим. У результаті сумарне зростання доходів клубу склало 26%.
У звіті Deloitte зазначається, що саме matchday стає головним фактором зростання доходів клубів. Команди, які потрапили до рейтингу, за звітний сезон за цією статтею отримали 2,1 млрд євро, що на 11% більше, ніж у сезоні-2022/23. Matchday — найшвидше зростаючий сегмент футбольної індустрії. Більше у відсотках було лише у сезоні-2014/15 (19% проти 18% нинішніх). Але потім почалося вибухове зростання надходжень від реалізації медійних прав, і на гроші вболівальників почали звертати менше уваги. Однак на тлі стагнації надходжень, що намітилася, від реалізації медійних прав уболівальники, що прийшли на стадіон, стають все більш важливим фактором.
Топ-20 чоловічих футбольних клубів за доходами