"Тисяча Зеленського" - це спроба підкупити втомлених людей, - ЗМІ США
Ініціатива зимова “єПідтримка”, більш відома як “тисяча Зеленського”, спрямована на спроби президента України схилити на свій бік втомлених від війни українців, пише у своєму матеріалі The New York Times.
Після майже трьох років виснажливої війни з Росією президент України Зеленський стикається з важким завданням: витягти більше фінансових ресурсів для продовження боротьби, не пригнічуючи населення, яке вже перебуває під економічним тягарем конфлікту, сказано в статті.
За словами журналістів, ця напруга повністю проявилася останніми днями, коли Зеленський підписав закон про найбільше підвищення податків за всю війну, одночасно запроваджуючи спонсоровану державою програму надання фінансової допомоги українцям у зимовий період.
“Уряд заявив, що кожен українець матиме право на одноразову виплату в розмірі 1000 грн, близько 24 доларів США, — скромна сума порівняно із середньою щомісячною зарплатою в Україні, що становить близько 500 доларів США. Але уряд підносить цей крок як спосіб продемонструвати підтримку своїм громадянам… Аналітики кажуть, що програма — це розрахована спроба Зеленського зміцнити свою популярність серед населення, яке втомлюється від війни”, – вважають автори статті.
Разом з цим, політичний експерт українського аналітичного центру Democracy House Анатолій Октисюк назвав “тисячу Зеленського” популістським кроком.
“Зеленський прагнув привернути насамперед пенсіонерів, 10-мільйонний електорат в Україні, який часто ледве зводить кінці з кінцями. Виділення виплат у розмірі 1000 грн під час економічних труднощів стало своєрідною традицією в Україні, і уряди, які змінювали один одного, застосовували цей захід протягом останніх двох десятиліть. Сам Зеленський запровадив аналогічну програму 2021 року під час пандемії коронавірусу, запропонувавши цю суму кожному громадянину, який зробив щеплення”, – розповів експерт.
У The New York Times додали, що Ярослав Железняк, заступник голови парламентського комітету з фінансів, податкової та митної політики, сказав, що програма коштуватиме 15 мільярдів грн, приблизно 350 мільйонів доларів, і фінансуватиметься за рахунок перерозподілу грошей, від самого початку призначених для програм із безробіття та розмінування.
“Рішення про видачу грантів, очевидно, принаймні частково, спрямоване на пом’якшення удару від підвищення податків. Це підвищення, яке набуло чинності того самого дня, коли було запущено програму державної підтримки, — включає підвищення прибуткового податку, що виділяється на військові витрати, з 1,5 відсотка до 5 відсотків. Уряд заявив, що підвищення податку принесе додатково 3,5 мільярда доларів цього і наступного року, і що гроші насамперед підуть на виплату зарплат українським військовослужбовцям”, – йдеться у матеріалі.
Журналісти наголосили, що одночасне підвищення податків і грантів послало суперечливий сигнал.
“Однією рукою вони беруть гроші, а іншою — віддають їх назад. Це безглуздо”, — сказав Железняк.
Підготувала: Ніна Петрович