11:11 / 25.08.2024 Экономика

Працедавець може сам вирішувати, скільки годин працюватиме робітник

Трудові відносини між працівником та роботодавцем регулюються в Україні  відповідним законодавством, де також, визначені норми тривалості робочого часу.

Як розповіли фахівці Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, статтею 50 Кодексу законів про працю (КЗпП)  передбачено, що нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.

Але підприємства та організації при укладенні колективного договору можуть встановлювати меншу норму тривалості робочого часу, ніж передбачено в частині першій цієї статті.

Частина друга статті 52 КЗпП зазначає, що на тих підприємствах, в установах, організаціях, де за характером виробництва та умовами роботи запровадження п’ятиденного робочого тижня є недоцільним, встановлюється шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем.

«При шестиденному робочому тижні тривалість щоденної роботи не може перевищувати 7 годин при тижневій нормі 40 годин, 6 годин при тижневій нормі 36 годин і 4 годин при тижневій нормі 24 години», – йдеться у повідомленні.

Відповідно частини другої статті 53 КЗпП передбачено, що напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати п'яти годин.

«Частина перша статті 67 КЗпП передбачає, що при п’ятиденному робочому тижні працівникам надаються два вихідних дні на тиждень, а при шестиденному робочому тижні — один вихідний день», – додали у Держпраці.

Згідно з чинним законодавством, не передбачено встановлювати єдину норму тривалості робочого часу на місяць чи рік. Ця норма може бути відмінна залежно від того, який робочий тиждень встановлений на підприємстві (п’ятиденний чи шестиденний), яка тривалість щоденної роботи, коли встановлені вихідні дні, а тому на підприємствах, в установах і організаціях рішення щодо встановлення норми тривалості робочого часу на місяць чи рік приймається самостійно з дотримання норм статей 50−53, статті 67 КЗпП (роз’яснення Міністерства економіки від 19.08.2021 «Про розрахунок норми тривалості робочого часу).

«Таким чином, законодавством не встановлено єдиної норми тривалості робочого часу, вона може бути різною, залежно від графіка роботи роботодавця, тому обраховується ним самостійно», – резюмували у Держпраці.

Підготувала: Ніна Петрович