11:05 / 20.08.2024 Экономика

Ситуація в енергосистемі Україні: у чому переваги відновлювальної енергетики?

Наразі ситуація в енергосистемі України стабілізована, однак, експерти наголошують: усе може змінити в будь-який момент. Громадян застерігають про можливість повернення відключень світла залежно від атак рф на енергетичну систему. Річ у тім, що наразі російські окупанти уже знищили 80% теплової генерації та третину гідрогенерації нашої країни. Відтак українців турбує питання забезпечення електроенергією в зимовий період і можливостей розвʼязання проблеми дефіциту.

Як наша держава готується до нового опалювального сезону, яку небезпеку становить атомна енергетика та у чому переваги розподіленої генерації —  прокоментував кандидат геологічних наук, член-кореспондент Академії гірничих наук України, доцент кафедри екологічної та інженерної геології й гідрогеології Львівського національного університету імені Івана Франка Василь Дяків.

Підготовка України до опалювального сезону 2024-2025 року

Як розповів пан Василь, наразі, готуючись до нового опалювального сезону, держава дала великі пільги тим, хто ввозить енергетичне обладнання до України і скасувала всі митні термінали.

Оскільки дефіцит електроенергії призвів до економічно обґрунтованого стрибка цін, сонячні панелі, засоби акумулювання енергії та інші енергетичні гаджети суттєво подорожчали. Так, за словами науковця, уряд прийняв постанови щодо позбавлення всіх нарахувань, пов'язаних зі сплатами мита, дав вагомі пільги для кредитування та самозабезпечення кожної громади, житлово-будівельних кооперативів тощо.

Небезпека атомної генерації та переваги вітрових електростанцій

Член-кореспондент Академії гірничих наук України відмітив, що наразі Енергоатом робить ставку на атомну енергетику, зокрема встановлення нових блоків. Однак, фахівець не підтримує відповідну ініціативу, пояснюючи: вкладуться значні фінанси, а гарант енергозабезпечення — відсутній. 

«Це дуже дороговартісно. Це дуже тривало. Плюс це не гарантує енергозабезпечення. Якщо рашисти будуть стріляти по розподільчих, так би мовити, об'єктах атомної генерації, то це може навіть призвести до ядерної катастрофи. Опосередковано. Тобто вони, скажімо так, не били по атомних реакторах, але порушили енергопостачання. Це порушення енергопостачання веде до того, що відключаються насоси тощо, тобто можуть порушитися системи безпеки», — зауважив він.

Крім того, як підкреслив Дяків, порушення роботи атомних електростанцій рівнозначне застосуванню ядерної зброї (призводить до радіоактивного забруднення, спричиненого військовими діями). Водночас, на переконання науковця, ситуація, у якій наразі перебуває Україна, надає шанс прискорено пройти енергетичний перехід, почавши розбудовувати відновлювальну енергетику, зокрема розвивати вітровий потенціал.
 
Варто зауважити, що, на жаль, в Україні є лише декілька регіонів із потужним вітровим полем для встановлення відповідних станцій: Причорномор'я та Карпати.

За словами кандидата геологічних наук, зважаючи на ситуацію у країні, наразі варто активніше розбудовувати вітрові електростанції у сприятливих і безпечніших для цього регіонах, до прикладу, Закарпатті. Так, завдяки розподільній генерації вдасться забезпечити громадян постійним доступом до електроенергії.

Член-кореспондент Академії гірничих наук України пояснив: ідеологія розподіленої генерації полягає в тому, що кожні громада, регіон, громадянин, обійстя тощо може самостійно забезпечити себе електроенергією, незалежно від більш централізованих об'єктів.

Таким чином, встановлення вітрових електростанцій на Закарпатті допоможе розвʼязати проблему дефіциту електроенергії в регіоні, забезпечивши її постійну наявність.