Україна має 5 млрд боргу перед улюбленою компанією президента Зеленського
Україна заборгувала одному із найбільших підрядників президентської програми «Велике будівництво» – турецькій Onur Group – понад 5 млрд грн, повідомив в інтерв’ю Forbes Емре Караахметоглу, генеральний менеджер Onur Group в Україні. У 2023 році Onur уклала нових договорів на 13 млрд грн.
За словами Караахметоглу, до початку повномасштабного вторгнення борг перед Onur становив близько 7 млрд грн.
З лютого 2022 року компанії повернули до 2 млрд грн.
"Серед усіх будівельних компаній держава має перед нами найбільший борг", – зазначив Караахметоглу. Поки що турецька компанія не має наміру судитися із державою, повідомив генеральний менеджер Onur Group в Україні.
За його словами, торік компанія отримала підрядів на вдвічі меншу суму: 18 млрд грн проти майже 40 млрд 2021 року. У 2022 році державні замовлення Onur становили 4,8 млрд грн, а 2021 року – близько 11 млрд.
За підсумками першого півріччя 2023 року Onur Group вже вдалось укласти договорів на будівництво та ремонти доріг на 13 млрд грн, із яких 4,2 млрд – із Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури України.
Onur Group Ukraine – частина міжнародної групи компаній Onur Group, представленої у чотирьох країнах: Туреччині, Україні, Саудівській Аравії та Молдові. Власники компанії – громадяни Туреччини Четінджевіз Ісхан (50%), Четінджевіз Онур (49,77%) та українець Олег Фаріон (0,23%).
У 2022-му Onur Ukraine отримала понад 3,1 млрд грн виторгу – вчетверо менше, ніж у 2021-му. Чистий прибуток – 127 млн грн.
За президентства Володимира Зеленського компанія обростає "нетиповими" для дорожників активами: спецдозволи на видобуток корисних копалин, зелена енергетика, сільське господарство та навіть власний готель. З 2021-го Onur уже вклала в нові ніші понад $350 млн. Ще більш як $500 млн компанія планує інвестувати до 2030 року.
Турецька група вже контролює в Україні вісім ділянок із корисними копалинами. У переліку також більш звичні для дорожньої компанії гранітно-піщані активи на Львівщині, Вінниччині та Рівненщині.
У придбання спецдозволів Onur вклала близько $28 млн, подальші інвестиції у надра вона розпланувала до 2030-го. Наприклад, у розробку графітових родовищ Onur планує інвестувати $200 млн до 2030 року. Графіт використовується для виробництва автомобільних акумуляторів.
Найцінніший актив на перспективу – Буртинське родовище, воно має підтверджені запаси графіту на 130 років активного видобутку.
Підготувала: Ніна Петрович