17:43 / 10.07.2023 Экономика

Стало відомо, хто може отримати позов до суду за борги за комуналку

Війна вплинула на українців та їхній матеріальний стан, тому деякі люди зараз мають борги за комунальними платежами. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, чи може особа, яка має борги, отримати позов до суду під час дії воєнного стану.

Вони нагадали, що відповідно до закону «Про житлово-комунальні послуги« споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами та тарифами, встановленими законодавством та згідно з умовами відповідних договорів.

Крім того, в період дії військового стану уряд вжив низку заходів для пом'якшення умов оплати комунальних послуг.

Так, до припинення чи скасування воєнного стану в Україні заборонено:

  • нараховувати та стягувати неустойку (штраф, пеню), інфляційні нарахування, проценти річних, за заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
  • припиняти/зупиняти надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.

Проте це не звільняє споживача від обов’язку оплачувати комунальні послуги.

В яких випадках можна не оплачувати комунальні послуги

  • Споживач має право не оплачувати ЖКП за період, коли він не користувався комунальними послугами (за відсутності приладів обліку) у зв’язку із тривалою відсутністю понад 30 календарних днів за умови документального підтвердження.
  • Споживач має право не оплачувати ЖКП, якщо послуга не надавалася.
  • Споживач має право на зменшення оплати ЖКП, якщо послуга надавалася не в повному обсязі.
  • Заборонено стягнення заборгованості за ЖКП, яка утворена після 24 лютого 2022 р. з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій, включених до Переліку, за умови документального підтвердження, що споживач / члени його сім’ї покинули місце свого проживання.

Отже, варто зробити висновок, що надавач комунальних послуг:

  • вправі направляти споживачам попередження про наявність заборгованості та вимогу про їх оплату;
  • у разі несплати заборгованості добровільно вправі звертатися до суду із позовом про стягнення заборгованості, що виникла до 24 лютого 2022 р.;
  • у разі несплати заборгованості добровільно вправі звертатися до суду із позовом про стягнення заборгованості, що виникла після 24 лютого 2022 р. на територіях не включених до Переліку;
  • не повинен звертатися до суду із позовом про стягнення заборгованості за ЖКП, яка утворена після 24 лютого 2022 р. з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій, включених до Переліку;
  • не має права нараховувати та стягувати неустойку (штраф, пеню), інфляційні нарахування, проценти річних, за заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за ЖКП.

Якщо надавач комунальних послуг подав позов до суду та заявив незаконні вимоги необхідно подати до суду відзив на позовну заяву, спростувавши незаконні вимоги.

Джерело