Рейдери і "Корд": Чугуївська поліція влаштувала маски-шоу у хлібному місці
Іван КУЛЯ, для "Резонансу"
Два тижні тому Президент Володимир Зеленський пообіцяв, що вже наступного року рейдерство перестане бути системним явищем в українській економіці. Утім, до наступного року ще є час, тож українські рейдери продовжують кувати залізо, поки гаряче. Вочевидь, щоб встигнути вписатися в зазначений Президентом термін.
29 червня 2019 року на ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів», що на Харківщині, завітали гості – близько сотні озброєних людей у масках. Якщо б цю сцену показували у кіно, глядач міг би вирішити, що перед ним сцена захоплення терористами будівлі із мирними заручниками. Однак, оскільки ми живемо в Україні, а місцем дії було державне підприємство, то нескладно здогадатися, що на територію ДП завітали зовсім не терористи, а, навпаки, доблесні вітчизняні правоохоронці.
Так воно і було: як виявилося, мирний хлібокомбінат вшанували своєю присутністю працівники Чугуївського відділу поліції у супроводі спецпідрозділу «КОРД».
За словами поліціянтів, вони нібито отримали інформацію, що на території підприємства переховуються 40 невідомих озброєних осіб. Щоправда, поводилися при цьому правоохоронці доволі дивно: судячи з відеозаписів камер стеження, заходили до «небезпечного» комбінату бійці «КОРДу» спокійно, трохи не прогулянковим кроком (ну а як ще заходити на територію, де на тебе мають чекати чотири десятки озброєних до зубів негідників?). Обшукувати територію у пошуках невідомих злочинців спецназівці із поліцейськими чомусь теж не стали, а натомість впевнено вирушили до кабінету гендиректора, де слідчий почав шукати статут та печатки підприємства.
Спецпідрозділ «КОРД» неквапно заходить на територію ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів», де на нього начебто чекають 40 озброєних злочинців (відео камери спостереження 29.06.2019):
Окрім озброєного «КОРДу» чугуївські правоохоронці привели із собою пана Сергія Самардіна, який заявив, що згідно з наказом в.о. голови Фонду держмайна Віталія Трубарова він є виконуючим обов’язки генерального директора ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів». Ознайомитися із підтверджуючими документами пан Самардін працівникам комбінату не дозволив, а, натомість, забарикадувався разом із своєї охороною в адміністративній будівлі і не полишає приміщення вже п’ять днів.
Резонанс вже писав про дивні махінації Фонду держмайна відносно Новопокровського хлібокомбінату, однак, чесно кажучи, ми не думали, що наступна серія цього корупційного детективу з’явиться в ефірі так швидко. Нагадаємо коротко: 13 квітня в.о. голови ФДМУ Віталій Трубаров заднім числом звільнив з посади в.о. гендиректора багатостраждального комбінату Богдана Александрова і поза конкурсом призначив на цю посаду Сергія Самардіна. Офіційною (!) підставою для такого призначення став лист депутата Верховної Ради Анатолія Денисенка, у якому нардеп висловив впевненість, що саме Сергій Самардін як ніхто інший здатен забезпечити процвітання державного підприємства.
Чим нікому невідомий пан Самардін так припав до серця народному депутату – до цього питання ми ще повернемося, однак у Фонді держмайна негайно взяли «під козирьок». Вже через два дні Віталій Трубаров видав наказ про призначення Самардіна в.о. гендиректора ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів» - навіть не дочекавшись офіційного розпорядження Кабміну. Щоправда, відразу ж виплила одна неприємна деталь: як виявилося, Самардін «забув» вказати у поданих документах, що він вже є керівником аж чотирьох підприємств, які займаються тим самим видом діяльності, що і Новопокровський хлібокомбінат. А між тим Закон України «Про управління об’єктами державної власності» прямо забороняє призначати керівниками держпідприємств осіб, які є керівниками та/або засновниками компаній, що працюють на такому ж самому або на суміжних ринках.
Більше того: керуючи однією з цих компаній – ТОВ «Граківські комбікорма», у грудні 2015 року Сергій Самардін був притягнутий Чугуївським міським судом до адміністративної відповідальності за порушення ведення податкового обліку – або, простіше кажучи, за податкові махінації. Однак порушення закону не збентежило в.о. голови Фонду держмайна, і пан Самардін був визнаний гідним керувати стратегічним державним підприємством.
Утім, ДБР та НАБУ поставилися до цієї ситуації трохи інакше, і 24 квітня з приводу призначення Самардіна було зареєстроване кримінальне провадження - зловживання владою або службовим становищем, яке спричинило тяжкі наслідки. Ще одне кримінальне провадження щодо Самардіна – підроблення документів – було зареєстровано Чугуївським відділом поліції (запам’ятаємо це!) за заявою уповноваженого з питань запобігання та виявлення корупції І. Тур’єва.
У свою чергу, Харківський окружний адмінсуд, розглядаючи справу про незаконність наказу в.о. голови Фонду держмайна В. Трубарова, постановив заборонити Самардіну С.С. здійснювати поточне управління ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів», а також заборонити державним реєстраторам вносити до Єдиного державного реєстру будь-які зміни, що стосуються керівництва комбінату. Однак Самардіна і Ко рішення суду не зупинило: 11 червня такий собі держреєстратор Олександр Прошкін, представник київського КП «Реєстраційний центр реєстрації нерухомості та бізнесу» вніс зміни у Єдиний держреєстр, замінивши П.І.Б виконуючого обов’язки керівника Новопокровський КХП з Александрова Б.О. на Самардіна С.С.
Щоправда, дуже швидко виявилося, що з «чорним» реєстратором Прошкіним, який є свого роду людиною-легендою у рейдерських колах, Самардін і Ко сіли у калюжу. 26 червня оперативники кіберполіції затримали шахрая, який протягом останнього року, користуючись ключами доступу Прошкіна, проводив незаконні перееєстрації майна.
Як повідомляли ЗМІ, злочинцем виявився 24-річний київський юрист Віталій Романчук. Перебуваючи у змові з Прошкіним, який проживає на тимчасово окупованих територіях, Романчук за останній рік провів понад 1000 незаконних перереєстрацій, і тепер йому загрожує 10 років ув’язнення.
Однак ані «роман» Самардіна із реєстраторами-шахраями, ані рішення суду чомусь не справили враження на чугуївських поліціянтів. Навіть більше: те, що Самардін є фігурантом кримінального провадження відносно підробки документів, відкритого Чугуївським відділом поліції, не завадило тому ж самому відділу влаштувати на Новопокровському комбінаті маски-шоу з «КОРДом». Звісно, жодних «озброєних осіб» на території комбінату правоохоронці не знайшли – проте під приводом пошуку злочинців завели до адмінбудівлі підприємства Самардіна, на якому висить два кримінальних звинувачення.
До речі, Самардін досі так і не полишив приміщення комбінату. Як розповіли працівники підприємства, новий «керівник» зі своєю охороною ночує у конференц залі, а у робочий час паралізує роботу комбінату викликаючи поліціянтів районного відділу поліції під час відвантаження борошна, тим самим ставить під загрозу виконання договірних зобов’язань перед контрагентами, яких підприємство напрацьовувало протягом не одного року, що в подальшому може призвести до відмови співпраці з хлібокомбінатом. Крім цього, він заблокував дію розрахункових рахунків підприємства, у зв’язку з чим Новопокровськи комбінат хлібопродуктів не має змоги виплатити заробітню плату робітникам, оплатити поточні рахунки та перерахувати до бюджету Держави податки та внески. Під загрозою відвантаження борошна для крупніших хлібзаводів Харківської області, що може призвести до соціальної напруги в регіоні. Також Самардін С.С. намагається погрозами змусити працівників відділу кадрів оформити його на посаду в.о. гендиректора. Треба відмітити, що зараз починається збирання нового урожаю зернових, і цей період дуже важливий для ДП «Новопокровський КХП», а пан Самардін С.С. зриває подальшу роботу підприємства.
З точки зору закону, ситуація виглядає абсурдно: поліція відверто зневажає рішення суду, на державному підприємстві забарикадувався лже-гендиректор, який намагався зареєструватися у Держреєстрі за допомогою шахраїв, - в якій ще країні таке можливо? А між тим, нагадаємо, в.о. голови Фонду держмайна і народний депутат Денисенко чомусь стоять за лже-гендиректора стіною. Питання: чому?
Ймовірно, щоб зрозуміти цей парадокс, треба трошки поринути у «робочу» біографію Сергія Самардіна. Власником ТОВ «Граківські комбікорма», директором якого він був, є відомий харківський зерновий магнат Сергій Полумисний, фігурант гучного рейдерського скандалу, що вибухнув чотири роки тому навколо холдингу «Агросвіт».
Крім того, Полумисний свого часу був у прекрасних відносинах із колишнім гендиректором Новопокровського хлібокомбінату Андрієм Яковенком – настільки прекрасних, що той під час скандалу з «Агросвітом» трохи не мамою присягався, що пан Полумисний – найсумлінніша людина у світі. Щоправда, вже через рік Яковенко втік за кордон, залишивши Новопокровський хлібокомбінат у стані близькому до банкрутства, тож вартість його свідоцтва щодо моральних чеснот Полумисного уявляється дещо сумнівною.
Але навіть після втечі Яковенка Полумисний продовжував мати зиск із Новопокровського комбінату. Влітку 2017 року тодішній т.в.о. гендиректора підприємства О. Гнібіда уклав із ТОВ «НОВААГРО», яке належить Полумисному, угоду на зберігання і переробку зерна. При цьому Новопокровський хлібокомбінат надав компанії Полумисного шалену знижку – на суму більше 10 мільйонів гривень. Потім, однак, ця оборудка прикрилася: на комбінаті змінилося керівництво, і державне підприємство перестало працювати собі у збиток, що, треба гадати, не могло не засмутити Полумисного. У травні цього року його компанія знову звернулася до Новопокровського хлібокомбінату із пропозицією поновити співробітництво, і знов за пільговими розцінками – 426 гривень за переробку тонни зерна замість 600, – однак керівництво комбінату не пристало на ці кабальні умови.
Таким чином, мотиви «призначення» Самардіна потроху прояснюються: зерновому магнату вигідно мати керівником великого зернопереробного держпідприємства свого колишнього підлеглого. У той же час пан Полумисний – достатньо значуща фігура, щоб мати зв’язки і у Верховній Раді, і у Фонді держмайна, і, тим більше, у місцевих правоохоронних органах. Не виключено, що з точки зору Полумисного подальша доля Новопокровського комбінату – бути поглиненим його зерновою імперією: врешті-решт, не перший і не останній випадок у нашій країні, коли державні підприємства навмисно банкрутуються, а потім йдуть з молотка за копійки.
Отже, шкурка варта вичинки – тому можна і поліцію залучити, і «КОРД» заангажувати: все одно витрати потім окупляться.