Аналітики DeepState про "Харківську справу": питань дуже багато і хотілося б бачити об'єктивне розслідування
Аналітики моніторингового проєкту DeepState висловилися щодо затримання генералів у справі прориву українських позицій на північних кордонах Харківщини в травні 2024 року. Йдеться про екскомбрига 125 бригади ТрО та командира 415 ОСБ, яких затримало ДБР у взаємодії з СБУ та оголосили підозру 20 січня.
"Ми сподіваємося, що розгляд справи буде справедливим і об'єктивним, де суд оцінить дії та прийняті рішення відповідних командирів.
Безпосередньо бійці, зокрема, 125 бригади ТрО стримували ворога максимально, докладаючи всі свої власні зусилля", — зазначили аналітики.
Вони навели як показовий приклад село Зелене, яке оборонці Харківщини втримали та стримували ворога в найбільш активній фазі наступальних дій.
"Наскільки було пріоритетним розташовувати бійців безпосередньо на кордоні з рф в таких селах як Стрілеча та Пильне, де ворог мав повну свободу дій — не ясно. Не побачив тоді цього і на той час командувач Об'єднаних Сил і ОСУВ "Хортиця" Юрій Содоль. Дивно, що він зараз не фігурує в даному розслідуванні, яке стало причиною не прийняттям ДБР заяви від Богдани Кротевича, заявляючи, що дії Содоля розглянуть в рамках даного кримінального провадження.
Насправді питань там досі дуже багато і хотілося б бачити більш об'єктивне розслідування цієї справи з усіма фігурантами. А також подібні процеси мають відбуватися, до прикладу, з подіями навколо Очеретиного, Прогресу, Торецька тощо", — наголосили осінтери.
Також експерти відзначають, що в аргументації щодо затримання колишніх командирів ДБР зазначає, що командир 415 батальйону 23 омбр "не вжив заходів до припинення самовільного відходу 12 військовослужбовців батальйону та віддав одноосібно бойовий наказ за відсутності наказу старшого командира. Також колишній комбат проігнорував та не виконав розпорядження командира бригади про відновлення втрачених позицій."
У цьому контексті варто нагадати, що верховний головнокомандувач ЗСУ Володимир Зеленський публічно говорить про те, що люди важливіші за території. А ДБР, здається, саме за збереження життя бійців і хоче судити командирів. І такі формулювання у звинуваченнях можуть свідчити про імітацію роботи та відпрацювання розпоряджень з Офісу президента, а не про реальний розбір ситуації.
До речі, за колишнього командира оперативно-тактичного угруповання «Харків» Юрія Галушкіна, якого підозрюють у справі про неналежну оборону регіону, внесли заставу розміром 5 мільйонів гривень.
Печерський районний суд Києва 21 січня обрав запобіжний захід Галушкіну — тримання під вартою на 60 діб з можливістю внесення застави у 5 мільйонів гривень. Наступного дня необхідну суму сплатили. Ім’я заставодавця адвокат Галушкіна Михайло Величко не став оприлюднювати.
Нагадаємо, екскомандувача ОТУ «Харків» Юрія Галушкіна, екскомбрига 125 бригади ТрО Артура Горбенка та екскомандира 415 батальйону 23 ОМБр Іллю Лапіна підозрюють у недбалості, яка призвела до прориву окупантів на Харківщині в травні 2024 року.
Підготувала: Ніна Петрович