Неосвічені сумці хочуть змінити правила української мови в окремо взятому місті
Жителі міста Суми подали петицію із закликом змінити у Статуті громади назву містян із «сум’яни» на «сумчани».
Про це повідомило «Суспільне».
Авторка петиції Тамара Савчук від імені жителів Сум просить «змінити назву на історичну та рідну — сумчани». Зокрема, вона посилається на онлайн-словник української мови.
Наприкінці 2024 року Сумська міськрада повідомила про офіційну реєстрацію оновленого Статуту міської територіальної громади. У документі, серед іншого, вказана назва жителів Сум — сум'яни.
Зазначимо, доктор філологічних наук Олександр Пономарів вважав, що назва «сумчани» є помилковою. Він пояснював: звуковий комплекс чан з’являється тоді, коли звуки цьк або ц, що є в корені топоніма, чергуються з чч або ч. Як приклад: Донецьк — донеччани, Вінниця — вінничани.
А коли такого чергування немає, то, на думку мовознавця, виходить утворення сум’яни, як львів’яни чи харків’яни.
Філолог Сергій П’ятаченко пояснював, що за час існування Сум назва його жителів декілька разів змінювалася. У XVIII столітті навіть зустрічалася форма «сумці». Назва «сум’яни» була вживаною протягом ХІХ століття не лише в українській, а й у російській мові.
«Тож катойконім “сум’яни”, який зараз у багатьох викликає подив та нерозуміння, бо здається новомодною вигадкою, насправді є старою, традиційною назвою, яка побутувала в усному мовленні від XVIII до кінця XX століття», — зазначає П’ятаченко.
Назва «сумчани» стала поширеною вже у XX столітті — спочатку в офіційно-діловому вжитку, а згодом і в усному мовленні.
Підготувала: Ніна Петрович