Чиновникам не вдалося вигнати архів-музей літератури та мистецтва з території Софії Київської
Ще у листопаді минулого року представники Регіонального відділення Фонду державного майна подали позов про виселення Центрального державного архіву-музею літератури та мистецтва з приміщення, яким заклад користується ще з 1966 року.
Нещодавно Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва відстояв своє право на розміщення в будівлі колишньої Бурси XVIII століття, яка знаходиться на території Національного заповідника «Софія Київська.
Про це повідомила у своєму дописі на сторінці у Facebook Тетяна Шевченко, перша заступниця Голови Державної архівної служби України.
«Початок тижня розпочався з дуже важливої для Державної архівної служби України події: 24 червня Господарський суд міста Києва ухвалив рішення про повну відмову в позові Регіонального відділення ФМДУ міста Києва до Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України про його виселення з будівлі Бурси XVIII (знаходиться на території Національного заповідника „Софія Київська“), у якій знаходиться архів-музей з 1966 року», — зазначає посадовиця.
Також вона подякувала Міністерству юстиції України та його представникові Олександру Сабадашу, за підтримку правової позиції Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України та Державної архівної служби України.
До розгляду справи були залучені, як треті особи: Національний заповідник «Софія Київська» та Міністерство культури та інформаційної політики України, а також представники Державної архівної служби та Міністерство юстиції.
В архіві-музеї зазначили, що ця спроба виселення була не першою, хоча без надання рівноцінного приміщення — це заборонено нормами чинного законодавства України.
Нагадаємо, що ще у жовтні 2017 року Фонд держмайна України не продовжив договір оренди Центральному архіву-музею. Тоді музей зобов’язали впродовж тижня залишити територію заповідника, не запропонувавши альтернативи. Тоді приміщення вдалося відстояти
У лютому цього року свою підтримку музею-архіву висловила Спілка письменників України.
«Звертаємося до очільників Міністерства культури та інформаційної політики України та Національного заповідника „Софія Київська“ з вимогою ґрунтовно вивчити це питання і перейти до його вирішення в правовому полі, маючи безперечні аргументи, які б переконували в доцільності такого рішення. Ми цілковито переконані, що подібні рішення мають ухвалюватися після низки фахових консультацій, а також після обговорення широких кіл громадськості», — наголосили в Спілці письменників України.
В архіві закладу зберігаються цінні рукописи, графічні праці, світлини та документи видатних діячів українською літератури, серед яких: Панас Мирний, Володимир Сосюра, Агатангел Кримський та Володимир Сосюра.
Також тут є кімнати музеї відомих діячів мистецтва, архівні документи Національної премії імені Тараса Шевченка, Національної опери, театрів імені Івана Франка та Лесі Українки, кіностудій та інших театральних та культурних установ.
Музей заснували в 1966 році за ініціативи Павла Загребельного та Олеся Гончара, для збереження української культурної спадщини.
Бурса Софійського монастиря або північно-західний корпус келій — відома пам’ятка архітектури, збудована у 1763-1767 роках в стилі українського бароко, за проєкт архітекторів Михайла Юрасова та Пилипа Лапова.
У складі комплексу монастирських споруд Софійського собору колишня бурса включена до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО під № 527 та є пам’яткою культурної спадщини національного значення, охоронний номер № 1/5.
Підготувала: Ніна Петрович