Кримінальна справа Юрія Кобченко: держава має повернути вкрадені мільйони
22 грудня 2015 року господарським судом Полтавської області було ухвалено рішення про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислова компанія Докучаєвські чорноземи» (далі в статті — «АПК Докучаєвські чорноземи») на користь Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (далі — ПАТ ДПЗКУ) збитки в розмірі 33 мільйони 18 тисяч гривень.
Про це у своєму матеріалі пише видання Полтавщина.
ДПЗКУ була створена відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 11 серпня 2010 року за № 764, тож є державним підприємством. Тобто, ТОВ «АПК Докучаєвські чорноземи» саме державі завдали збитків на понад 33 мільйони гривень.
Фабула цієї справи, яка має всі ознаки кримінальної, коротко виглядає брутально просто: приватна компанія «Докучаєвські чорноземи» взяли у державної компанії на зберігання зерно і його не повернула.
Згідно судових матеріалів, 18 липня 2014 року між державною ДПЗКУ та приватним ТОВ «АПК Докучаєвські чорноземи» було укладено Договір складського зберігання сільськогосподарської продукції. ПАТ ДПЗКУ передає на зберігання «Докучаєвським чорноземам» 9 тисяч 411 тонн кукурудзи 3 класу.
Можливо, керівництву ПАТ ДПЗКУ на той час не було достеменно відомо, хто був власником ТОВ «АПК Докучаєвські чорноземи». А засновником та бенефіціарним власником «Докучаєвських чорноземів» є відомий на теренах Полтавщини теперішній депутат обласної ради Кобченко Юрій Володимирович.
Як так вийшло, що держава зазнає збитків в особливо великому розмірі, і ніхто за це не несе відповідальності?
Як стає зрозуміло з матеріалів судової справи, на виконання умов укладеного договору ДПЗКУ звернулася до ТОВ «АПК Докучаєвські чорноземи» з вимогою про повернення зерна кукурудзи загальною вагою 9 тисяч 411 тонн, але реакції не було ніякої. Через деякий час було повторне звернення — і знов ніякої відповіді. Тож керівництво ПАТ «ДПЗКУ» звернулося до правоохоронних органів. 22 квітня 2015 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено кримінальне провадження № 12015170180000238 по факту привласнення, розтрати або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем (ч.1 ст.191, ч.5 ст.191 КК України). Як виявили слідчі, ніякої кукурудзи на зберіганні не має. На виконання доручення Прем’єр-міністра України від 23 квітня 2015 року та на підставі наказу Держфінінспекції у Полтавській області від 22 травня 2015 року була створена робоча група, яка 15 липня 2015 року здійснила виїзд на елеватор ТОВ «АПК Докучаєвські чорноземи» для підтвердження наявності кукурудзи на зберіганні. Вже наступного дня, 16 липня цією робочою групою був складений акт про відсутність зерна кукурудзи, власником якого є ПАТ «ДПЗКУ».
Кожен бажаючий може ознайомитись з ходом розслідування цього кримінального провадження на сайті «Єдиний реєстр судових рішень»
В рішенні суду, про яке йде мова вище, зазначається, що ТОВ «АПК Докучаєвські чорноземи» допустили втрату зерна кукурудзи в кількості 9 тисяч 410 тонн, яке в них зберігалося, або самостійно продали чуже збіжжя і кошти привласнили. Аби уникнути відповідальності та не повертати «втрачене зерно», власник компанії Юрій Кобченко змінює її керівництво. Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, на початку грудня 2015 року власниками корпоративних прав компанії-боржника стають інші особи, так звані «крайні» в цій схемі. В той же час на теренах району з’являються інші підприємства із дуже схожими назвами — ТОВ «АПК Докучаєвські чорноземи Карлівщини» та ТОВ «Агропромисловий комплекс Докучаєвські чорноземи», а ТОВ «Агропромислова компанія Докучаєвські чорноземи» стає банкрутом. В той же самий час у теперішнього депутата Полтавської обласної ради Юрія Кобченка з’являється новенький «Lexus», а соціальними мережами ширяться фото, як цей «господарник» відпочиває на «Елеонорі» — власній шикарній яхті. Також сторінка Ю.В. Кобченка у Facebook просто рясніє різними фото із закордонного відпочинку. Тож може виникнути питання: то чи не на зниклі державні кошти влаштовує собі шикарне життя сумнозвісний бізнесмен?
Красномовна деталь: у ході розслідування з’ясувалося, що компанія Ю. Кобченко позбавила зерна не тільки державу. У жовтні 2014 року ТОВ «Оптімус Плюс» (36726843) завезло на зберігання на елеватор «Докучаєвських чорноземів» 400 тонн зерна кукурудзи, яке також «зникло» ... Слідство зерно й досі шукає!
А що ж із судовим процесом «Держава Україна проти «Докучаєвських чорноземів»»? Розглянувши та дослідивши всю наявну інформацію Господарським судом Полтавської області ухвалено рішення від 22.12.2015 року про стягнення з ТОВ «Агропромислова компанія Докучаєвські чорноземи» на користь ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» збитків в розмірі 32 мільйони 935 тисяч 567 гривень та 182 тисячі 700 гривень судового збору.
Це рішення суду не виконане й досі.
А розслідування кримінального провадження № 12015170180000238 фактично зупинено. Враховуючи сьогоднішню досить складну ситуацію з пандемією коронавірусу, ці кошти в сумі 33 мільйони 118 тисяч 267 гривень ой як доречні були б державі! Вже достеменно відомо, що у найважчих випадках перебігу цієї хвороби життя людині рятує апарат штучної вентиляції легенів. Сьогодні Карлівська центральна районна лікарня має лише 5 (п’ять) таких апаратів, і усі вони щоденно використовуються для порятунку хворих. А на вкрадені Ю. Кобченком у держави кошти — понад 33 мільйони гривень! — можна було б придбати не менше ніж 66 сучасних апаратів штучної вентиляції легень. Це, можливо, сотні врятованих життів. Але ...
Далі буде...